Словенечкиот хакер Матјаз Скорјанц е осуден на пет години затворска казна, откако судот во Словенија одлучи дека е виновен за еден од најголемите ботнети, Mariposa (шпански збор за пеперутка). Хакерот е обвинет за креирање на злонамерен софтвер со кој направил мрежа од 12,7 милиони компјутери под негова команда. Со оваа мрежа групата чии лидер е […]

Прочитај повеќе

Не помина една недела откако Amazon ги најави своите планови за достава со беспилотни летови, а веќе се најавува можен проблем. Хакерот Семи Камкар објави листа на опрема која им е потребна на хобистите за креирање на своевидно „алфа летало“ кое ќе може да ја превземе контролата над малите останати летала, јавува Ars Technica. За […]

Прочитај повеќе

Корисниците во 92 земји треба да ги променат своите лозинки на поголем дел од друштвените мрежи. Над 2 милиони профили од Facebook, Gmail, Twitter, Yahoo и Linkedin се во рацете на хакери, велат Spiderlabs на својот блог. Алатката која напаѓачите ја користеле е keylogger, верзија на озогласениот Pony botnet controller, кој е инсталиран на корисничките […]

Прочитај повеќе

Брендин Вајт студент на Универзитетот Мерилент ја искористи своите знаења, вештина и фантазија за да креира нов дополнителен уред за издавање на Google Glass. Станува збор за контролер кој е составен од модифицирана веб камера и 3Д-испринтан статив со кој камерата се прицврстува на очилата, јавува Engadget. Уредот го следи движењето на очите а со […]

Прочитај повеќе

Користејќи опрема која чини 3.000 долари и безбедносни пропусти во GPS, професорот Тод Хамфреј од Универзитетот на Тексас киднапираше 64 метри долга јахта во Средоземното Море. Целта на ова спектакуларна кражба беше да се истакнат опасностите од отворениот стандард на GPS. Киднапирањето на јахтата е изведено со испраќање на погрешни GPS сигнали со кои бродот […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, ќе се обиде да стане пратеник во Парламентот на Австралија. Тој веќе ја креираше својата партија која го носи името Wikileaks, а истовремено ја објави и својата кандидатура за изборите кои ќе се одржат во Австралија следната година, јави New York Times. Мотото под кое ќе ја води кампањата е […]

Прочитај повеќе

Apple Development Center беше цел на хакерски напад преку кој се украдени имињата, поштенските и имејл адресите на програмерите, објави Apple. Компанијата од Купертино е позната по својата отпорност на напади, но овој пат пробивањето доаѓа во незгодно време, само неколку месеци пред излегувањето на iOS 7 во период кога најголем дел од развивачите ги […]

Прочитај повеќе

Хакерот Ендрју Ернхајмер, попознат како Weev, доби три години и пет месеци затворска казна поради пробивање на сервер на AT&T и преземање на над 100.000 имејл адреси на корисници на iPad. По затворот, Weev ќе има три години под надзор и ќе мора да плати 36.000 долари, пишува Mashable. Weev oткри дека може по случаен […]

Прочитај повеќе

Европската Унија вели дека за да се има развиена дигитална економија пред се е потребно да се има безбеден сајбер-простор, но за да се постигне таа цел ќе биде потребно сите земји-членки, институции и компаниите да соработуваат заедно. Унијата објави предлог-стратегија за заштита на отворениот интернет и онлајн слободите во која повикува на централизицан систем […]

Прочитај повеќе

Утрово на пробиениот сајт на Карловачката банка се најде препознатливата порака „Ние сме Anonymous. Ние сме легија. Ние не простуваме. Ние не забораваме. Очекувајте не“. Пораката беше надополнета со предупредување дека ова не е само еден инцидент, туку војна кон банките кои „крадат од народот“. Ова не е прв пат хрватските Anonymous да нападнат важни […]

Прочитај повеќе

Google објави дека хакерот што се крие позади алијасот Pinkie Pie повторно ја освоил најголемата награда за откривање на безбедносен пропуст во нивниот прелистувач Chrome. Наградата се доделува за пропусти кои се во самиот Chrome, односно не се однесуваат на оперативниот систем или разните додатоци кои може да се инсталираат на прелистувачот. Pinkie Pie кој […]

Прочитај повеќе

Хакерот Рајан Петрич со видео демонстрираше дека е можно да се портираат Google Maps и на најновиот iPhone 5, односно на сите уреди кои користат iOS 6 и со тоа им даде надеж на сите корисниците кои се незадоволни од лошите мапи на Apple. old Google-powered Maps mostly works on iOS 6.0 with a little […]

Прочитај повеќе