Платформата на која секој може да постави прашање и да очекува одговор е цел на напад на хакери. Во нападот се украдени податоци на 100 милиони корисници на Quora. Компанијата објави дека на крај на минатата недела откриле дека податоците на дел од корисниците се компромитирани. Напаѓачот успеал да се инфилтрира во системот и да […]

Прочитај повеќе

Паблос Холман е хакер и иновоатор. Тој е и безбедносен експерт и истражувач, а неговиот TEDx говор е одличен показател за можностите на вешт хакер и опасностите од небезбедна технологија.

Прочитај повеќе

Хакерска група успешно ја проби заштитата на компанијата Securus. Оваа компанија и помага на полицијата за следење на мобилните телефони. Хакерите испратија „примерок“ од податоците до Motherboard. Интересно е што пробивањето на заштитата не е ниту најконтрoверзниот дел од оваа приказна. Securus купува податоци за корисниците и за телефоните, и потоа овие податоци ги продава […]

Прочитај повеќе

Телефонските броеви и имејл адреси на Питер Динклејџ, Лена Хееди и Емилија Кларк се јавно достапни. Лични податоци на актерите се дел од фајловите кои ги сподели хакерската група. Доколку не биде исплатен откуп за 3 дена, сите податоци ќе бидат јавно објавени, пренесе Guardian. Хакерот тврди дека има 1.5 TB податоци од HBO мрежата, […]

Прочитај повеќе

Маркус Хатчинс се прослави кога пронајде пропуст во WannaCry и успеа да го запре ширењето на вирусот. Неколку месеци подоцна британскиот инженер е приведен во САД. Обвинениото протов него е „Развој и дистрибуција на малициониот код Kronos“. Г. Хатчинс е уапсен по неговата посета нa Defcon во Лас Вегас. Обвинителот во САД тврди дека тој […]

Прочитај повеќе

Еден од серверите на компанијата за сајбер безбедност Mandiant беше цел на хакерски напад. Кампањата хакерите ја нарекоа #LeakTheAnalyst, а податоците ги споделија на Pastebin. Mandiant се безбедносни експерти кои се фокусираат на анализа. Компанијата од 2014 година е дел од FireEye, пишува Next Web. Сепак, експертите кои ги погледна споделените податоци, тврдат дека од нападот […]

Прочитај повеќе

Сите кои ја следат Orange is the New Black, најверојатно знаат дека следните епизоди излегуваат во јуни. Затоа е огромно изненадување што епизодите веќе се појавија на торент. Помеѓу украдените серии се сериите на ABC, Fox и National Geographic, јави BBC. Викендот се појави веста дека хакер има 36 необјавени филмови и серии. Првичната идеја […]

Прочитај повеќе

Белорускиот хакер, Сергеј Павлович, тврди дека е полесно да се хакира електронски систем отколку eBay или Citibank, пренесе Guardian. Еден поглед на криминалното досие на г. Павлович ќе ве убеди дека знае за што работи. На 20 годишна возраст заработувал по 100.000 месечно со крадење пари од кредитни картички. Набргу по 2000 година, стана еден […]

Прочитај повеќе

Би очекувале дека во техничките и напредни компании вработените не може да бидат измамени со имејл измама? Погрешно! Евалдас Римасаускас од Литванија со фишинг измама олесни две американски компании за 100 милиони долари, јави Engadget. Двете компании се одлучија да не го откријат својот идентитет. Помеѓу 2013 и 2015 г. Римасаускас водеше лажна компанија од […]

Прочитај повеќе

Пет државјани на Македонија од Битола и Прилеп се осoмничени за изработка и употреба на лажна платежна картичка и злосторничко здружување. Обвиненијата против петмината се: перење пари и други приноси од казниво дело; изработка и употреба на лажна платежна картичка; злосторничко здружување. „Осомничените скимирале платежни картички на банкомати, односно вградувале апарати за читање на податоци што […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) ја потврди веста дека го истражуваат сајбер нападот врз серверите на Демократската партија, пренесе CBS News. „Во моментов разгледуваме колкав е обемот на нападот“, велат од FBI. „Ова е сериозен проблем и ние ќе продолжиме да го истражуваме и ќе ги пронајдеме виновниците кои се закана во сајбер просторот“. Во […]

Прочитај повеќе

Корисниците на сервисот за далечинско логирање TeamViewer речиси еден месец се цел на сајбер напади, и она што е пострашно, засега никој освен напаѓачите не знае како. Напаѓачите го користат сервисот да се логираат далечински на компјутерот на жртвата, и да ги злоупотребат сите податоци, најчесто крадејќи PayPal информации или пристапуваат до сервиси каде се […]

Прочитај повеќе