Примерот со новиот Google Hub Home на кој се приклучуваат куп паметни уреди е одличен пример зошто е потребен безбеден рутер. Единствена линија код е доволна да се соберат податоци, па дури привремено да го уништи уредот. curl -Lv -H Content-Type:application/json –data-raw ‘{“params”:”now”}’ http://hub:8008/setup/reboot Во кодот единствено треба „hub“ да се замени со локалната адреса […]

Прочитај повеќе

Skygofree е нов Android малициозен софтвер за кој експертите на Kaspersky велат дека е еден од најопасните досега. Експертите го пронајдоа софтверот во октомври минатата година, но се сомневаат дека претходни верзии постојат уште од 2014 година. Софтверот може да се вклучи и да снима аудио преку микрофон кога уредот ќе биде на дадена локација. Софтверот […]

Прочитај повеќе

Последниов месец повеќе серии и филмови имаат премиери на торент отколку на телевизија. Најнова жртва е студиото Disney, и според непотврдени извори, продолжението на Пиратите од Карибите. Хакери дојдоа до копија на филмот и бараат од студиото откупнина. Доколку не им биде исплатен откупот се закануваат дека ќе го споделат филмот на торенти пред премиерата, […]

Прочитај повеќе

Емануел Макрон е новиот претседател на Франција. Сепак на неколку дена пред изборите, во изборниот молк во јавноста беше објавена имејл комуникацијата на кандидатот за претседател. Се покажа дека комуникацијата не влијаеше на резултатот на изборите, но останува прашањето, кој ги организира нападите? Слични објави имаше и за Хилари Клинтон, иако таа имаше доволно време […]

Прочитај повеќе

Со години експертите предупредуваа на безбедносни пропусти во „Signaling System 7“ протоколот. Ова е протокол кој го користат мрежите за мобилна телефонија во интерконекција за меѓусебна комуникација. Експерти долго време предупредуваат дека пропустите може да бидат злоупотребени, а сега имаат и доказ за тоа. Германскиот оператор O2-Telefonica објави дека сметките на нивни корисници во целост се […]

Прочитај повеќе

Еден викенд, два проблеми. Wikileaks продолжи да ја објавува архивата Vault 7, а овој пат темата е „Како да го хакнете Windows“. Малку поголем проблем за САД е објавувањето на ТheShadowBrokers на алатките на NSA. Wikileaks продолжува да ги објавува злоупотребите на ЦИА Последните документи кои ги објави Wikileaks се однесуваат за можностите на ЦИА […]

Прочитај повеќе

Белорускиот хакер, Сергеј Павлович, тврди дека е полесно да се хакира електронски систем отколку eBay или Citibank, пренесе Guardian. Еден поглед на криминалното досие на г. Павлович ќе ве убеди дека знае за што работи. На 20 годишна возраст заработувал по 100.000 месечно со крадење пари од кредитни картички. Набргу по 2000 година, стана еден […]

Прочитај повеќе

Би очекувале дека во техничките и напредни компании вработените не може да бидат измамени со имејл измама? Погрешно! Евалдас Римасаускас од Литванија со фишинг измама олесни две американски компании за 100 милиони долари, јави Engadget. Двете компании се одлучија да не го откријат својот идентитет. Помеѓу 2013 и 2015 г. Римасаускас водеше лажна компанија од […]

Прочитај повеќе

Министерството за правда на САД обвини двајца руски шпиони за хакерските напади на Yahoo. Обвинетите руски државјани Дмитри Александрович Докулаев и Игор Анатолјевич Сишчин се дел од ФСБ. Покрај вработените во ФСБ, обвинети се и двјаца хакери; еден руски и еден канадски државјанин со потекло од Казакстан. Четворицата се обвинети за напади на Yahoo, но и […]

Прочитај повеќе

WikiLeaks објави илјадници документи за кои тврди дека се дел од хакерските тајни на CIA. Злоупотреба на пропусти во Samsung телевизори, iPhone на Apple и куп Android уреди се дел од најголемото протекување на податоци по Едвард Сноуден. Во 8.761 документи, на над 9.000 страници е опишана праксата на хакерите на CIA. Ова е само […]

Прочитај повеќе

Безбедносни експерти од универзитетот Бен-Гурион во Бершева, Израел претставија нов начин за кражба на податоци. Вообичаено „air gap“ е заштита која не може да се пробие, но вештите хакери секогаш пронаоѓаат начин. Овој пат истражувачите од универзитетот како медиум за пренос на податоци ја користат диодата на хард-дискот. Читачот на податоците се наоѓа прикачен на […]

Прочитај повеќе

Во моментот кога избраниот претседател влегува во Белата Куќа, безбедносните агенции го менуваат неговиот телефон. Ова на пример се случи со претходниот претседател, но Доналд Трамп сè уште го користи својот Samsung. Она што најверојатно повеќе ги загрижува претставниците на тајните служби е што споредувајќи го распоредот на претседателот со неговите твитови; телефонот е со него […]

Прочитај повеќе