Поради грешка во технологијата за препознавање на ликови полицијата во Детроит го уапси 26 годишниот афроамериканец Мајкл Оливер. Г. Оливер е уапсен во јули 2019 откако софтверот за препознавање на ликови погрешно го идентификуваше. Полицијата го уапси под обвинување дека посегнал и одземал телефон од човек од возилото, а потоа го оштетил уредот. Освен технологијата, […]

Прочитај повеќе

Error 53 е добра грешка за корисниците, вели Apple. Откако над 180.000 корисници се пожалија на сајтот на Apple дека грешката им го блокирала телефонот, Apple излезе со објаснување дека Error 53 е наменета да ја штити безбедноста на корисниците. Но, многумина се сомневаат во вистината која доаѓа од Купертино. Грешката се појавува доколку телефонот […]

Прочитај повеќе

Сите гејминг ентузијасти и кретори на независни видеоигри се поканети на третиот Инди Пиво. Средбата, закажана повторно во мезе барот Убац во Скопје на 26-ти јуни од 18:00 часот, се поклопува со Glitch Jam настан кој сака да покаже дека грешките, или гличовите, се еден од клучните делови при креирање на игри. Некои грешки станаа […]

Прочитај повеќе

Истражувачи од универзитетот Колумбија во САД тврдат дека откриле нов начин да експлоатираат компјутерска сигурносна грешка преку која можат вашиот принтер да го претворат во вистинска бомба. Истражувачите тврдат дека преку далечински пристап и лажна софтверска надградба, може да се пристапи до принтерот и освен што може да се украдат доверливи податоци преку него во […]

Прочитај повеќе

Случајно, некои Facebook корисници добија пристап до нови прототип опции и сервиси на друштвената мрежа. По четириесетина минути од објавување на новите опции Facebook го изгаси сајтот, ја врати првобитната верзиjа и се извини за изгасеното време. Но, четириесетина минути се доволно време за да се кликне „print screen” и да се дознае за новите фан страни, интерфејсот за фотографии и за опцијата „Мемории“ за прегледување на севкупните активности на корисникот од приклучување на мрежата.

Прочитај повеќе

Грешка во iOS 4.0.1, оперативниот систем на iPhone , предизвика секој аларм да ѕвони еден час подоцна, игнорирајќи го зимското сметање на времето кои се промени во неделата. Автоматскиот часовник на iPhone всушност го сменил времето, но алармот наместо во, пример, 8 часот, ѕвонел во 9.

Прочитај повеќе

На сајтот на Утрински весник се појави текст „Лувр има виртуелен кустос“ во кој се пишува за интернет страницата на познатиот француски музеј Лувр и како музејот ги збогатил своите страници на интернет, со иновативна интерактивна програма.

Прочитај повеќе

Во колумна за WashingtonPost, основачот на Facebook, Марк Зукерберг рече дека утнале со сложените опции за приватноста.

Прочитај повеќе

Здраво форумџии и гости на форумот на IT.com.mk. Сигурно забележавте дека не може да се постираат мислења на форумот, при обидот да се направи тоа се добива празна страна. Работиме на случајот да се среди проблемот што е можно поскоро.

Прочитај повеќе