Таман во периодот за летните одмори Македонија и Грција ќе се договорат за поевтин роаминг интернет. Министерот Дамјан Манчевски и неговиот грчки колега Никос Папас потпишаа меморандум со кој е предвидено намалување на цените за роаминг со Грција. Прво ќе се намали цената на дата пакетите, а потоа ќе следи намалување и на останатите услуги. […]

Прочитај повеќе

HelpMark.Me е одлична апликација која многу помогна со поплавите во скопското подрачје. Сега Systems for Enterprise ја прилагодија апликацијата и за Грција. „Искрено се надеваме дека нашата платформа ќе им овозможи на сите хумани луѓе брзо и лесно да ја понудат својата помош и да покажат солидарност со жртвите на оваа катастрофа. Во моментов таа […]

Прочитај повеќе

Основното јавно обвинителство најaви отворање на случај за говор на омраза. Говорот на омраза кој деновиве може да се прочита на друштвените мрежи е за осуда, во врска со катастрофалните пожари во Атина мора да биде осуден. За волја на вистината, овој пат е избегнато повикувањето на насилство, иако и ова го имаше доволно минатиот […]

Прочитај повеќе

Гигантот за електрични возила, Tesla, го зголемува своето присуство во Европа. Компанијата своите развојни канцеларии главно ги „држи“ во САД, но има канцеларии и во Германија и Велика Британија. Веќе неколку недели се појавуваат вести дека Tesla планира да отвори канцеларии во Грција. Компанијата оваа вест ја потврди за порталот Electrek. „Tesla гради мала развојна канцеларија […]

Прочитај повеќе

Грчкиот стартап Douleutaras.gr кој на своите корисници им овозможува да пронајадат професионалци за сите потреби во и околу домот доби инвестиција од 1.8 милиони евра. Инвестицијата доаѓа од VentureFriends, PJ Catalyst of Piraeus Bank и AddVenture. Уште пред инвестицијата, Douleutaras е најголемиот сервис од ваков тип во Грција. Платформата овозможува вмрежување на над 3.500 професионалци и […]

Прочитај повеќе

Три стартапи од регионот ќе учествуваат во финалето на европското натпреварување за социјални иновации. Smart Hearing Aid од Хрватска, Apiform Sit-in Beekeeping од Босна и Херцеговина и Phee од Грција се натпреваруваат заедно со други 7 европски стартапи кои беа најдобри во полуфинале во Виена. Финалето во Брисел е закажано за 25 ноември. Сите три […]

Прочитај повеќе

Тоа што се случува во Грција е едноставно неверојатна приказна на која никој од нас не можеше да ја игнорира. Економската криза го извлече најлошото од политичарите, но и солидарност од луѓето од ширум светот, од Барселона до Скопје и пошироко. Како и се во денешното време поминато пред екран на телефоните, се започнува со […]

Прочитај повеќе

Грчките стартапи започнуваат да ги чувствуваат последиците на грчката финансиска криза. Овојпат не станува збор за недостиг од финансиски средства туку проблеми со исплатата на облак сервисите. Како и секаде, новите компании користат услуги од сервиси во облакот кои често се поевтини, што е од круцијално значење за компании што се во раните почетоци. Но, […]

Прочитај повеќе

Грчката должничка криза и референдумот закажан за 5 јули повторно ја раздвижи вредноста на биткоин. Во моментов вредноста на крипто-валутата е околу 256 долари, односно раст од повеќе од 3 отсто во однос на минатата недела. Според Џошуа Скигала од сервисот за купување на биткоини, Vaultoro, растот се должи на тоа што во изминатите два […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous објавија кул доверливи документи украдени од сајтот на Министерството за финансии на Грција за да ја разгорат дебатата за стратегијата за намалување на трошоците со која грчките власти сакаат да добијат уште пари на заем од Европската Унија. Со стратегијата, која се наоѓа пред гласање во Грчкиот парламент, се очекуваа намалување на трошоци […]

Прочитај повеќе

Грчкиот Олимписки комитет и рече на атлетичарката Вола Папахристо да си седи дома поради твит во кој ги исмева афричките имигранти кои се доселени во Грција. Спортистката која се натпреварува во троскок требаше да патува во Лондон каде се одржува Олимпијадата со почеток од 26-ти јули. Расистичкиот твит во кој таа вели “комарците од Западен […]

Прочитај повеќе

Хакерите-активисти Anonymous срушија неколку сајтови на грчката влада, банки, полицијата и политичките партии во знак на дигитална поддршка на протестите кои избувавнаа во неделата. Насилните протести, во кои беа запалени и 34 згради во Атина, се против непопуларниот закон кој беше одобрен од грчкиот парламент. Законот воведува построги мерки за штедење за да може да […]

Прочитај повеќе