Цариниците и граничните служби кои носат одлуки дали некој треба да биде пропуштен или задржан, наскоро би можеле да заминат во пензија. На нивно место би можел да се користи паметен киоск кој доаѓа со вграден детектор на лаги. Киоскот може да биде првата проверка пред граничната служба да продолжи со испитувањето, јави CNBC. AVATAR […]

Прочитај повеќе

Беспилотно летало кое пренесувало три килограми амфетамин се срушило на паркинг во Тихуана, Мексико, пренесува >Associated Press. Полицијата вели дека имало шест пакети дрога кои биле залепени за леталото, кое откако ќе му бидат дадени GPS координати можело само да одлета до локацијата. Засега не е познато од каде потекнува леталото, дали од американски или […]

Прочитај повеќе

Веб прелистувачот Opera се појави во Mac продавницата за апликации и беше одбележана од Apple како апликација за која треба да имате најмалку 17 години за да ја користите.

Прочитај повеќе