Nvidia најави дека новите GTX 1060, 1070 и 1080 ќе ги заменат 970M, 980M и 980. Новите графички не само што се подобри туку и лаптопите ќе бидат поевтини. Центата на лаптоп кој ќе биде VR-ready, сега ќе падне на 1.400 долари, јави Tomshardware. Со новите графички картички Nvidia ја избриша „М“ ознаката, тврдејќи дека мобилните […]

Прочитај повеќе


DIGIT стои за Design and Interactive Graphics in IT, и е курс организиран од Студентскиот парламент на Факултеотот за информатички науки и компјутерско инженерство и Seavus, на кој се поканети сите студенти на УКИМ, но само 60-тина ќе бидат изберени да учествуваат на наставата која ќе трае од 25-ти до 30-ти ноември. Настанот е бесплатен, […]

Прочитај повеќе

Nvidia G-Sync е плочка која ќе се интегрира во мониторите и ќе ги синхронизира мониторот и графичката карта со што ќе ги отстрани сецкањето, доцнењето или застанувањето на видео игрите. G-Sync плочката ќе биде сместена во мониторот и ќе ја синхронизира работата на графичката карта и мониторот. „Во моментов ако на графичката карта и треба […]

Прочитај повеќе

Не баш некое големо изненадување дека видео игрите се повеќе наликуваат на реалноста, но доколку го погледате видеото oд Grand Theft Auto V, креирано од Despicable Channel, нема да останете рамнодушни. Деталите на кои е обранато внимание кога е креирана играта прават барем графички играта да биде вистинско ремек дело. Постојана промена на облаците, ветер […]

Прочитај повеќе

Nvidia го најави долгоочекуваниот Tegra 3 процесор, првиот quad-core процесор наменет исклучиво за мобилни уреди. Според Nvidia, Tegra 3 ќе овозможи три пати подобри перформанси од претходната dual-core Tegra генерација, и со тоа ќе го подобри мултитаскингот, веб прелистувањето, како и перформансот на апликациите. Tegra 3 своето деби ќе го има на таблет компјутерот Asus […]

Прочитај повеќе

Дезен.мк, блогот за дизајн, графика, веб, фриленс и пред се инспирација за македонските веб креативци, го слави својот прв роденден!

Прочитај повеќе

Добрата игра за гејмерите е како добро напишана книга или привлечен филм. Не привлекуваат со приказната, карактерите, новите идеи, но најмногу не вовлекува во сосема нов и друг свет. Една од моите омилени игри Heroes of Might and Magic e направена од двајца ентузијасти, имаше никаков едноставен звук, графиката за денешни услови е ужасна, но имаше солидна митолошка подлога и добро обработен фантастичен свет.

Прочитај повеќе

365psd.com е веб сајт наменет за дизајнерите, кој секој ден нуди по еден високо квалитетен .psd фајл (Photoshop) кој можете да го симнете бесплатно од нивниот сајт или пак да добиете линк во вашето сандаче ако се приклучите на нивниот newsletter.

Прочитај повеќе

Фенг Шуи e древна кинеска естетика која ги користи Рајот (астрономијата) и Земјата (географијата) за да го подобри стилот на живеење. Се користи за распоред на собите, становите….

Прочитај повеќе

Сликата погоре јасно покажува World of Warcraft на iPad. Но таблет PC-то го нема потребниот хардвер да ја стартува видео играта?!

Прочитај повеќе

Sketchpad е веб базирана апликација за цртање базирана на canvas, HTML5 елементот. (слично како и Harmony). Апликацијата има интересен интерфејс кој може да си го уредите како сакате, a за цртање има доста основни опции и голем избор на нијанси и текстури.

Прочитај повеќе