Intel претстави нов бренд на графички картички, софтвер и услуги под името „Arc“. Заедно со најавата за „Arc“ компанијата ја најави и својата прва дискретна графичка картичка Alchemist за 2022 година. Alchemist ќе биде достапен на десктоп и на лаптоп компјутерите на почетокот на следната година и компанијата најавува дека ќе бидат конкуренција со AMD […]

Прочитај повеќе

Конечно некакви добри вести за гејмерите кои чекаат графички картички. Забраната за копање на крипто-валути во Кина значително ја намали цената на графички-картички. За некои од картичките како Asus TUF Gaming GeForce RTX 3060 OC Edition промената е значителна и изнесува дури 45 отсто. Драстичната промената на цените доаѓа откако и Сечуан им нареди на […]

Прочитај повеќе

Популарноста и вредноста на криптовалутите предизвикуваат недостаток на хардвер на пазарот. Ова најмногу се однесува на графичките картички кои исклучително тешко се наоѓаат. Влезот на кинескиот производител Tianshu Intellectual Semiconductor Co. би можел да го промени ова во иднина. Графичката картичка Big Island е во развој четири години, а веќе е подготвена за масовно производство. […]

Прочитај повеќе

Nvidia претстави нова серија GeForce RTX 30 графички картички. Она што може да го заклучиме од официјалната најава е дека ќе имаат неверојатни перформанси, а дел од нив ќе дојдат и со достапни цени, иако ова е споредба со цената на постоечките картички. Во оваа серија компанијата претстави три нови картички, и како што го […]

Прочитај повеќе

Лаптоп компјутерите се супер практични; може да ги носите насекаде со вас; работат и ако ви снема електрична енергија и без UPS; немаат кабли и не зафаќаат премногу простор. Сепак, ако ви текне дека сакате да поиграте потребна е графичка, а тие често се на плоча, па замените не се едноставни. Сепак во последниот период […]

Прочитај повеќе

Nvidia наскоро би можела да му се приклучи на AMD и да издаде графичка картичка која ќе се користи за копање крипто валути. AMD има вакви специјализирани модели од поодамна, и поради тоа доминира на овој сегмент од пазарот. Новата Inno3D P102-100 ќе биде наменета за копање на криптовалути, јави ExtremeTech. Според спецификациите, секако доколку се […]

Прочитај повеќе

GTX 1080 Ti излезе невообичаено квалитетна графичка карта која не само што е помоќна од Titan X туку е и поевтина. Во меѓувреме, Nvidia ја најави Founders едицијата, а дел од останатите производители веќе се изјаснија со некои од нивните продукти. Asus произлегува со неколку 1080 Ti картички, двете од нив припаѓаат на RoG Strix […]

Прочитај повеќе

Ако пред само неколку дена изгледаше дека GTX 1080 Ti ќе биде картичка која ќе биде помеѓу GTX 1080 и Titan X Pascal, денес тоа не е случај. GeForce GTX 1080 Ti ќе биде најмоќна комерцијална графичка картичка на пазарот. Новата картичка доаѓа со истиот процесор како и Titan X, GP 102. 1080 Ti доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Nvidia ги претстави новите GTX 1050 графички картички. Она што изостанува се „founder“ верзиите на овие уреди, но најавени се GTX 1050 и GTX 1050 Ti од повеќе производители. Графичките картички се наменети за 1080p гејминг искуство слично како и конкурентските RX 460 и RX 470 од AMD. За сите освен за најоптoварувачките игри графичката е сосем […]

Прочитај повеќе

По кратко време Nvidia повторно ја врати Titan X на тронот. Компанијата краток период ги остави GTX 1080 и GTX 1070 да бидат побрзи, но сега повторно е време „кралот“ да си го заземе престолот. Картичката доаѓа за 1.200 долари и ќе биде flagship картичка за архитектурата Pascal. Новата картичка доаѓа со нов чип GP […]

Прочитај повеќе

Откако ги задоволи најпребирливите корисници со GTX 1080 и GTX 1070, Nvidia е потготвена да го освои пазарот на поевтини модели со GTX 1060. Според првата најава, графичката има малку подобри перформанси од GeForce 980 Ti, но ќе биде многу поевтина. (Tnx на Александар Томашевски за забелешката). Графичките картички кои доаѓаат од Nvidia ќе чинат 300 долари, но […]

Прочитај повеќе

(Доколку сакате да се вклучите во дискусијата, да прашате или споделите искуство, ве покануваме да се приклучите на форумот на IT.com.mk) Неодамна Nvidia го претстави GeForce GTX 1080 – првиот GPU базиран на Pascal архитектура, која има двојно поголем капацитет за виртуелната реалност (VR), во споредба со GeForce GTX TITAN X. Pascal покажува значително зголемување […]

Прочитај повеќе