Рингли, рерна, екран на допир и две вешти автоматски раце се иднината на готвењето на Moley Robotics. Не само што може да готви, туку роботот и ќе си чисти по готвењето. Компанијата работи на оваа технологија подолго време, но сè уште изгледа на нешто што излегло во видеоигра. Роботот може да се управува преку апликација […]

Прочитај повеќе

GammaChef е робот-готвач кој може да зготви јадење без надгледување од корисникот. Роботот е дело на Дражен Дрнас и Џулијано Нола кои го креираа на хакатонот Idea Knockout. Идејата за робот-готвач е комбинација на нивната страст за храна и за технологија. Креаторите на роботот сега можат да се пофалат дека најдоа стратешки партнер, хрватската компанија […]

Прочитај повеќе

Суперкомпјутерот на IBM, Watson, пред повеќе од една година ја започна својата кариера како готвач, а сега e веќе подготвен да понуди рецепти за корисниците што ќе ја користат неговата апликација Chef Watson. Watson при понудата на рецепти не само што ги помни сите рецепти, туку анализирајќи ги предложените состојки креира листа на јадења на […]

Прочитај повеќе

Me Gusto е нов готвач за Android, изработен од AppStudio.mk. Се работи за едноставна, но пријатно дизајнирана апликација во која, според студиото, има неколку илјадници рецепти кои се достапни на англиски, македонски и српски јазик. Во апликацијата ќе најдете интересни рецепти; може да си одберете омилени јадења; да креирате шопинг листа или да најдете ресторани […]

Прочитај повеќе

Се чини дека нема нешто што суперкомпјутерот на IBM, Watson не може да го направи. Откако победи на Jeopardy!, и им асистираше на лекарите со центар на грижата за корисници и вештачка интелегенција преку облакот, најновата улога на Watson е да биде главен готвач. Watson не само што ги помни сите рецепти, туку анализирајќи ги […]

Прочитај повеќе

Марта Пејн, девет годишен блогер од Аргул, Шкотска, привлече околу 3 милиони посети на својот блог NeverSeconds на кој објавуваше фотографии од храната што ја сервираат во нејзиното училиште. Марта, која го стартуваше блогот со својот татко како дел од проект да научи да пишува, во секој свој пост ја рангира храната според вкус и […]

Прочитај повеќе

Одкако го проследив информативното видео на Мoirecepti.mk за тоа како да отворам профил, да внесете повеќе информации за себе и да се регистрирате, решив да не го направам тоа сè уште, бидејќи влегов на нивната интернет страна, наострен да најдам нешто вкусно, нешто што лесно се прави, и што можам да го зготвам на брзина. Сајтот, сè уштево […]

Прочитај повеќе

Европската конференција за технологија Le Web покрај разните интервјуа со истакнати личности од ИТ индустријата, одржува и стартап натпреварување за најдобрите и најоригиналните почетнички компании и проекти.

Прочитај повеќе