Google го ребрендираше својот оперативен систем за часовници. Наместо Android Wear оперативниот систем сега се вика Wear OS. Со ова, компанијата објаснува дека оперативниот систем веќе не се синронизира единствено со Android телефони. Генерално ова најмногу се однесува на сопствениците на iPhone. „Го менуваме името бидејќи сакаме да имаме бренд кој не само што рефлектира […]

Прочитај повеќе

Неодамна се одржа светскот натпревар во програмирање #HashCode на Google. Од македонскиот #HashCode хаб во просториите на Netcetera, каде секоја година се натпреваруваат студенти и професионалци. Оваа година се натпреваруваа 4 тимови во конкуренција од 5.000 тимови од Европа, Блискиот Исток и Азија. Највисоко рангираните во ова прелиминарно квалификационо онлајн натпреварување добиваат покана за финалето […]

Прочитај повеќе

Вептачката интелигениција е супер популарана, а потребата за кадар со познавање на технологијата е огромна. За жал кадар нема доволно, а една од причините е ограничениот пристап до знаење. Google изработи цела серија предавања и вежби кои ќе им помогнат на оние кои ги следат да го продлабочат своето знаење. Learn with Google AI е […]

Прочитај повеќе

Најголемата онлајн продавница Amazon го продлабочува јазот со Google и се чини дека засега нема да има решение. Amazon ќе престане да продава Nest производи на својата продавница. Потегот на Amazon е симболичен, компанијата и онака не продава премногу производи од Nest, но секако подегот не води кон помирување. Најпрво Amazon ги извести Nest дека […]

Прочитај повеќе

Android Oreo (Go Edition) треба да овозможи добро искуство на сите корисници кои имаат Android уреди. Послабите телефони кои доаѓаат со Android оперативен систем, не нудат добро искуство за корисниците. Телефоните често се бавни и нудат ужасно искуство. Android Go е обид на Google да надмине дел од овие проблеми преку оптимизација на оперативниот систем. […]

Прочитај повеќе

По десетина години поминати во развој, Google се обидува да не убеди дека нема потреба од паника кога автономните возила се во прашање. Компанијата преку ново видео го објаснува начинот на кој функционираат возилата и сензорите. Видеото на не премногу софистициран начин објаснува што се е потребно за функционирањето на возилото.

Прочитај повеќе

Над 2.4 милиони барања стасаа до Google од носењето на закон за правото да се биде за заборавен. Компанијата потврдно одговори на 43% од овие барања, а за 57% сметаат дека се неосновани. Интересно, најголем дел од овие барања, речиси половината, се дојдени до 2015 година. Најголем дел од барањата не се однесуваат на некој […]

Прочитај повеќе

Google го заменува Android Pay со Google Pay. Под новиот сервис ќе бидат достапни сите различни начини на исплата кои им се достапни на корисниците на Android Pay, пишува TechCrunch. Една од причините за промените е и желбата на Google да го направи еднакво искуството на Chrome и на телефоните во продавниците. Заедно со ребрендирањето […]

Прочитај повеќе

Наскоро корисниците на Gmail ќе започнат да добиваат динамичка електронска пошта. Ова би овозможило содржината која пристигнува до корисниците секогаш да биде точна. Секако ова нема да има преголема улога во вообичаената комуникација, но би можело да има широка примена при испраќањето на „newsletter“. Пример, онлајн продавница би можела да испраќа каталози, а производите би […]

Прочитај повеќе

Ова е ПР соопштение на ИАБ Македонија. IAB Македонија е здружение за интерактивно огласување, посветено на развивањето и унапредувањето на дигиталното огласување во Македонија. Здружението е формирано од страна на повеќе дигитални и маркетинг агенции во Македонија. Здружението за интерактивно огласување IAB Македонија,  по повод објавувањето на новата верзија на прелистувачот Google Chrome, која ќе содржи […]

Прочитај повеќе

Олимписките игри во Пјонгчанг започнуваат денес. За среќа Македонската радио телевизија обезбеди пренос, но ако вашиот омилен спорт не е на телевизија, не очајувајте, Google е тука. Компанијата во блог пост објави како може да ги следите најинтересите моменти од Олимпијадата. Зборуваме за легални методи, за другите секако ќе може да се снајдете и самите. […]

Прочитај повеќе

Се чини дека во Alphabet не се презадоволни од развојот на Nest како независна компанија. Поради ова, Nest се враќа назад во Google. Враќањето беше најавено уште во 2016 година, но се реализира дури сега. Потегот доаѓа во период во кој 69% од IoT уредите доаѓаат од Amazon. Nest во Google ќе биде дел од Google […]

Прочитај повеќе