Овците кои ги мапираа Фарските Острови имаат сериозна конкуренција за најкул решение за мапирање на Google Street View. Асука, Ако и Пуко се три Акита кучиња кои најверојатно се најинтересниот водич на Google Street View. Кучињата се користат за мапирање на градот и околината на јапонскиот град Одате. Технологијта која е искористена е многу слична […]

Прочитај повеќе

Google Street View не носи на многу кул места кои често  нема да ги посетиме. Последниот додаток на Street View Меѓународната вселенска станица најверојатно е местото за кое имаме најмалку можност за посета. Благодарение на Outer Space View барем малку ќе може да се запознаеме со предизвиците со кои се среќаваат астронаутите.

Прочитај повеќе

Eнтузијатите и љубителите на минијатури секоја година се собираат во Хамбург. Проектот на минијатурна железница започна во 2001, а идејата е да биде завршен до 2026. Мината година за најголемиот свет на минијатури, Miniatur Wunderland во Хамбур, Google креираше минијатурно Google Street Car возило. Видеото е импресивно, но не доволно. Google Street Car возилото всушност е потполно […]

Прочитај повеќе

Google Street View и досега нè носеше на куп неверојатни места. Досега нè однеле низ: пустини; на дното на океанот; на врвови на планини и куп други места кои најчесто нема да имаме можност да ги видиме. Овој пат Google Street View нè носи во центарот на активниот вулкан, Марум. Вулканот е на австралискиот остров Амбријум. За […]

Прочитај повеќе

На жителите на Фарските острови им се здосади да го чекаат Google за да го мапира островот со Street View, па решија да бидат иновативни. Иницијатор на целиот потфат е Дурита Дал Андреасен од Visit Faroe Islands, која самата направи голем дел од опремата. Но, тоа што е интересно во овој потфат е што тимот […]

Прочитај повеќе

На Google му требаше една година откако прв пат го забележавме нивниот автомобил во земјава, да ги додаде градовите и патиштата во Google Street View. Наместо од птичја перспектива на Google Maps, сега со Street View може да се спуштите директно на улиците на Скопје, Битола и другите градови, и да ги разгледате одблиску со […]

Прочитај повеќе

Google Street View продолжува со мапирање и фотографирање на целиот свет. Овојпат се работи за нова локација до која не може да стигнете со автомобил или со возило, бидејќи Google ги објави резултатите од своето четиригодишно документирање на морското дно. Сликите се направени во партнерство со XL Catlin Seaview Survey, NOAA Office of National Marine […]

Прочитај повеќе

Mакедонските улици ќе го добијат Street View третманот. Наскоро, од 29-ти септември, ќе го забележите специјализираниот автомобил на Google кој ќе вози низ Македонија и ќе ги фотографира улиците за панорамски фотографии од 360 степени. Првите улиците кои ќе бидат фотографирани ќе бидат од Скопје и Битола, потоа Куманово, Прилеп, Тетово, Охрид и останатите градови […]

Прочитај повеќе

За многумина од нас, вулканските Галапагос острови, кои ни се познати од изучувањата на Чарлс Дарвин, се далечно, далечно место. Но, благодарение на технологијата и на трудот на Google наскоро ќе може да се прошетаме низ нив, па макар и виртуелно. Гигантот започна да ги мапира островите со „најуникатниот биолошки екосистестем во светот“, а турата […]

Прочитај повеќе

Here Maps се обид на Nokia да стане поконкурентна на мобилниот пазар, поточно да ја пополни дупката која Apple ја направи со своите катастрофални мапи. Here Maps ќе бидат наменети пред се за iOS уредите. Апликацијата е изградена врз HTML5, и има опција за симнување на офлајн мапи на улиците и аудио дирекции за пешаците, […]

Прочитај повеќе

Инжинерите на Google намерно напишале програма која може да ги собира корисничите податоци преку небезбедни Wi-Fi мрежи, открива извештајот за истрагата за Street View, поднесен до американските Федерална комисија за комуникација. Овие информации беа собирани преку Google Street View колата која ги фотографира улиците за да ги направи Google Maps пореалистични, во период од 2008 […]

Прочитај повеќе

Група германски Google фанови оставија порака „Google е кул“ и ги гаѓаа со јајца неколку куќи во Есен бидејќи се замаглени на Street View, пренесува Deutsche Welle.

Прочитај повеќе