Timelapse функцијата на Google Earth графички ни покажува како се менува земјата последниве четириесетина години. Сателитските снимки ни овозможуваат да прегледаме како Обединетите Арапски Емирати креираат вештачки острови во морето; Како ураганите го менуваат крајбрежјето во Северна Каролина; Како природата го освојува Припјат. Во Македонија може да ги погледнете промените на Дојранското и Преспанското Езеро.

Прочитај повеќе

Плановите за летни одмори ќе мора да почекаат некое подобро време, но ова не значи дека нема да може да го разгледаме светот. Google не потсети на StreetView и можностите. Најголем дел од музеите и местата кои сакате да ги посетите за жал сега се затворени, но не и на Street View. Од Ајфеловата кула […]

Прочитај повеќе

Зошто некој би влечел количка со куп телефони додека на телефоните e отворена апликацијата Google Maps? Неодамна Симон Векерт од Берлин покажа дека сè што е потребно за да ги „збуните“ Google Maps се само 99 телефони што бавно ги влечете по улица. На улиците немаше премногу сообраќај, но мапите полудеа и покажуваа дека има […]

Прочитај повеќе

Новата надградба на мапите на Google има за цел да го поедностави користењето на апликацијата за најкорисните информации. Секако кога зборуваме за најкорисни функционалности мислиме на состојбата со локалниот сообраќај и јавниот превоз. Функционалностите се споени во нов дел „commutes“ (превоз) и тука може да ја видиме состојбата со патиштата. Секако доколку ги имате вклучено […]

Прочитај повеќе

Загадувањето на воздухот е сериозен проблем на повеќе метрополи и поголеми градови. Во Македонија проблем е загадувањето на воздухот во неколку градови, а благодарение најмногу на МојВоздух граѓаните се информираа за загадувањето и опасностите. За прв пат навистина глобална компанија влегува во овој сегмент. Google ќе креира „хит“ мапа од загадувањето, и во зависност од […]

Прочитај повеќе

Вообичаено секоја година на денот на шегата техничките компании имаат супер креативни начини да нѐ измамат. Вообичаено неколку компании предводат на овие листи, иако секако има и смешни изненадувања: Еве дел од овогодинешните првоаприлски шеги: Google Maps – Пронајди го Валдо Оваа година Google и Google Maps на мапата вметнаа „Пронајди го Валдо“. Станува збор […]

Прочитај повеќе

Google Maps само што стана многу покорисен за еден дел од Македонците. Македонскиот јазик се најде на најновата надградба на Google Maps. Отсега македонските корисници ќе можат да откриваат локации во својата близина на мајчин јазик. Google објави дека на Google Maps македоноскиот доаѓа заедно со уште 39 нови јазици за кои проценува дека ги […]

Прочитај повеќе

Google редизајнира неколку делови од Google Maps. Компанијата објави дека има промени во возењето, навигацијата, превозот и истражувањето на мапите. Ова е прилично голем дел од мапите, па измените се лесно забележливи. Променети се маркерите на  мапите, па сега е многу полесно за снаоѓање на нови локации. Рестораните и местата со храна се означени со […]

Прочитај повеќе

Доколку го посетите следниов линк, ќе можете да се втурнете во детално истражување на 16 планети, месечини и џуџести планети. Преку технологијата која произлегува од Google Maps, посетителите можат во целосна тродимензионална форма и до најситни детали да ги набљудуваат небесните тела, па дури и да навлезат во Меѓународната Вселенска Станица и да го видат […]

Прочитај повеќе

Најпопуларните мапи, Google Maps, додадоа нова, навистина корисна функционалност. На мапите сега може да се обележи кои објекти се достапни, односно имаат пристап за инвалидски колички. Функционалноста на објектите е поделена во неколку дела. Така, освен влезот кој треба да биде пристапен за посетителите со колички, објектите може да имаат и: лифт за колички; паркинг […]

Прочитај повеќе

Не можете да скриете весленски брод во тврдина од контејнери. Ова неодамна го дознаа од Lucasfilms, кога JediNewsUK ја сподели сателитската снимка на која се гледа Millennium Falcon. Бродот е скриен до љубопитните погледи на земја, но контејнерите не можат да го скријат од сателитските снимки. Локацијата на која е забележан бродот е во Longcross Studios во […]

Прочитај повеќе

Улиците на Скопје, најверојатно и улиците на другите поголеми градови во Македонија, и во подобри временски услови се далеку од идеални. Додајте ја на ова непроодноста и ледот и ситуацијата станува уште полоша. За среќа Google Maps овозможува следење на сообраќајот во живо. Google Maps им овозможува на корисниците да следат каква е фреквенцијата на возила […]

Прочитај повеќе