По една година пауза поради пандемијата Ковид-19, Google I/O повторно се одржува. Конференцијата минатата година заедно со куп други беше дел од настаните кои се откажаа, но сега откако состојбата е колку-толку нормализирана настанот може да продолжи. Очекувано Google I/O е без публика која во живо може да ги следи презентациите, но може да се […]

Прочитај повеќе

Оваа недела се одржа Google I/O, она што го одбележа настанот се неколку најави за нов хардвер и најава за промените кои се подготвуваат за Android Q. Подостапни квалитетни Android телефони за сите Веројатно најпријатното изненадување на настанот се новите Pixel 3A и Pixel 3A XL уреди. Со ова по подолго време корисниците ќе имаат […]

Прочитај повеќе

Доаѓа за 400 долари и нема да може да најдете подобар телефон до 500 долари, но Pixel 3A и Pixel 3A XL се подобри и од многу поскапи телефони. Она што е интересно е дека ова е првиот телефон од Google кој барем по цената може да се смести во средна класа. Претходните Pixel телефони […]

Прочитај повеќе

Google I/O е најголем настан кој се однесува на Android девелоперите. Компанијата на овој настан вообичаено ја покажува иднината на Android и уредите околу овој оперативен систем. Годинава не е исклучок и повторно има доволно технологија која ќе се анализира во следните месеци. Android P Последните неколку надградби на оперативниот систем не беа преголема промена. […]

Прочитај повеќе

Доаѓа периодот од годината во кој развивачите, пред сѐ на Android се подготвуваат за најголемите промени во годината. Секако зборувме за Google I/O, настан на кој Google ги покажува насоките во кој ќе се движи технологијата следните неколку години. По мала пауза, Web Factory повторно opганизира заедничко гледање на настанот. Секако пред и по следењето […]

Прочитај повеќе

Еден од најважните настани во техниката, Google I/O  2018 оваа година ќе се одржи од 8 до 10 мај. Настанот е од исклучително значење за насоките во кои ќе се движи Android екосистемот. Настанот оваа година доаѓа 10 дена порано во однос на 2017 година. Секако ќе биде интересно да се види што компанијата има да […]

Прочитај повеќе

Google најави дека новиот програмски јазик Kotlin и официјално ќе биде поддржан на Android. Оваа најава доби и најгласен аплауз од публиката, додава TechCrunch. Kotlin е само проширување, а не и замена за Java и C++. Kotlin работи под Java Virtual Machine, што овозможува интероперабилност со постоечкиот код. Поради ова Kotilin е популарен јазик кај развивачите […]

Прочитај повеќе

Конференцијата на која Google ги покажува своите планови за иднината Google I/O 2017 започна. Во следните неколку денови компанијата ќе претстави куп интересни функционалности, насоки, а можеби и уреди. За она што ќе може да го видиме во следните денови ќе информираме понатаму, но еве што Google претстави на првиот ден. Вообичаено овие настани почнуваат […]

Прочитај повеќе

Девелоперите од Web Factory и овој Google I/O не повикуваат на дружење. Пред една година започнаа со заедничко следење на Google I/O и Apple настаните, и оттогаш не пропуштиле ниту еден. Оваа година настанот се одржува на 17 мај, а што се однесува до распоредот во просториите во Web Factory, тој останува ист. Започнува со […]

Прочитај повеќе

Google ги повикува сите Firebase развивачи во регионот. Firebase EEC натпреварот е отворен за сите девелопери од Источна и Централна Европа. Google се надева дека на овој натпревар ќе увиди како корисниците ја користат платформата, но и ќе добијат нови идеи за најдобра насока за користење на Firebase. Платформата е релативно нова, и овозможува помош […]

Прочитај повеќе

Првиот Google I/O по ребрендирањето на Google во Alphabet не понуди ништо поразличен формат во презентациите. Kомпанијата сепак успеа да нè изненади.   Покрај сето што го знаевме за Android N досега, тешко беше да се претпостави дека виртуелната реалност ќe биде во фокусот на новиот оперативен систем. Според Google, најголемите производители работат на телефони кои […]

Прочитај повеќе

На 28-ми и 29-ти мај се одржува големата конференција на Google, I/O 2015, на која ќе се претстават куп новости, од новиот Android, и паметни часовници со Android Wear, до модуларните телефони од Project Ara, Google Glass, до Android Home во соработка со Nest… На конференцијата се може да се случи, но едно е сигурно. […]

Прочитај повеќе