Adobe Flash Player од сега ќе работи во Google Chrome во „изолирана кутија“. Ова е случај за сите платформи кој поддржуваат Chrome: Windows, Mac, Linux и  Chrome OS. Потегот е направен пред се од безбедносни прични, главно бидејќи творците на „злонамерен софтвер“ ја користат ранливоста на Flash на повеќе платформи за истовремен напад на повеќе […]

Прочитај повеќе

Google ја објави верзијата 23.0.1271.64 на својот прелитувач Chrome за сите оперативни системи. Најголема промен во оваа верзија е поддршката на Do Not Track (DNT) протоколот. Овој протокол за првпат беше воведен од страна на Microsoft во нивниот Internet Explorer 9, за подоцна истиот чекор да го направи Mozilla со Firefox, Safari, Opera, а сега […]

Прочитај повеќе

Google конечно ќе ја додаде опцијата „Не ме следи“ во својот прелистувач. Опцијата достапна на најновата тест верзија на Chrome e наменета корисниците да одберат да не бидат следени од веб колачиња и таргетирани реклами. Според многумина, оваа опција, која сега е дел од сите популарни прелистувачи, е добредојдена бидејќи ја штити приватноста на корисниците. […]

Прочитај повеќе

За само четири години, Google Chrome не само што го надмина Firefox, на кој сите гледаа како на негов главен конкурент, туку успеа и да го надмине Internet Explorer и да стане најпопуларниот прелистувач во светот. Неодамна се откри дека Chrome стана најпопуларен но само за еден ден. Сега, ако ги погледнете податоците на StatCounter […]

Прочитај повеќе

Google Chrome конечно „падна“ по две години пркосење на хакерите на натпреварувањето Pwnium на безбедносната конференција CanSecWest. Пропустите во прелистувачот беа откриени од рускиот студент Сергеј Глазунов кој освои 60.000 долари награда од Google за наоѓање на грешката. Оваа награда е дел од понудениот фонд од еден милион долари кој Google го нуди за сите […]

Прочитај повеќе

Најновата, шеснаесета верзија на Chrome доби опција за синхронизација на различни профили на сите букмаркови, екстензии и зачувани апликации меѓу различни компјутери, така да ако му се случи нешто на едниот компјутери ќе ги имате сите зачувани работи на другите. Опцијата е доста едноставна за користење, логирајте се на Chrome со вашиот Google профил и […]

Прочитај повеќе

Според компанијата за веб статистики StatCounter, Google Chrome до крајот на декември би можел да го надмине Mozilla Firefox, и да настане вториот најпопуларен веб прелистувач во светот. Google Chrome уште во јули веќе го надмина Firefox во Велика Британија, а уште малку и во целиот свет. Според  >StatCounter, ирска компанија која ја следи употребата […]

Прочитај повеќе

Иако официјално натпреварувачите кои требаа да ги предизвикаат прелистувачите не се појавија на натпреварот, правилата си се правила, и Google Chrome и Mozilla Firefox се прогласени за непобедени на Pwn2own. Ова е трет пат по ред Google Chrome да не биде компромитиран на Pwn2own, а првпат за Mozilla Firefox.

Прочитај повеќе

Ако се суди според бројот на верзијата на овој најнов интернет прелистувач од Google може погрешно да се заклучи дека постои многу години (на пример, интернет прелистувачот Opera кој е актуелен со верзија 11, датира од далечната 1996 година). Но сите, па и оние со пократко памтење, знаат дека првата верзија на овој прелистувач јаво беше презентирана на 3 септември 2008 година. Дали навистина за толку кратко време може да се претстават 10 различни стабилни верзии (дополнувањата и бета производите не ги сметам) и секоја од нив да има нешто ново, нешто подобро за да го заслужи епитетот финална? Колку и да звучи чудно, одговорот е да. Google Chrome 10 кој се појави неполн месец после верзијата 9, навистина има што да покаже, и пред неговите претходници, но и пред конкуренцијата од која зема се поголем дел корисници кои се согласуваат Chrome да биде нивен предефиниран прелистувач.

Прочитај повеќе

Воопшто не е забавно кога некои нерелевантни страници или реклами постојано го наоѓаат своето место на врвот во резултатите на Google. Сега интеренет пребарувачот во војната против таквите страници ја воведува опцијата да ги блокирате несаканите страници за повеќе да не ви се појавуваат во резултатите од пребарувањата.

Прочитај повеќе

Google Body e алатка за преглед на детален 3Д модел на човечкото тело. За да можете да го видите не ви се потребни никакви додатоци како Java или Flash, ќе ви треба само прелистувач кој поддржува WebGL како што е Google Chrome.

Прочитај повеќе

Google работи на порадикални промени во корисничкиот интерфејс, особено околу дизајнот на омнибоксот (барот за адреси). Како што и се забележува во развојот на Chrome, Google се стремат кон што поминималистичкиот дизајн. Овојпат, централната идеја се врти околу отстранувањето еден од двата реда кои во моментов се наоѓаат во горниот дел на прелистувачот, односно сакаат да го отстранат URL барот и да ги интегрираат табовите и барот во едно.

Прочитај повеќе