Новата верзија на прелистувачот на Google за десктоп, Chrome 89 доаѓа со можност за автоматско генерирање на титлови за видеа и аудио содржина. Титловите се генерираат во реално време, а може да се користи за видео, поткасти, па дури и за разговори. За да ја користите функционалноста потребно е да ја користите Chrome 89 верзијата […]

Прочитај повеќе

Google наскоро ќе отстрани еден од проблемите кои не се опасни, но се многу, ама многу, здодевни. Станува збор за „практика“ наречена „history manipulation“. Што всушност е ова? Станува збор за пракса која ја користат полоши страници. Корисникот отвора некој текст и кога ќе пробува да се врати од каде што дошол ништо не се […]

Прочитај повеќе

Microsoft не се предава, компанијата се подготвува да го пензионира Edge и да креира нов прелистувач базиран на Chromium. Новиот прелистувач е со работно име Project Anaheim, и ќе биде основен прелистувач на Windows 10. Компанијата е подготвена наскоро и да го претстави прелистувачот кој веќе е дел од интерни тестови, јави Windows Central. Прелистувачот […]

Прочитај повеќе

Текстот е продолжение на серијата текстови во кои се обидуваме да ви помогнеме да пронајдете корисни екстензии за Google Chrome. Со оглед на бројот на екстензии, без сомневање ќе испуштиме куп екстензии, па ако имате некој предлог контактирајте нè. Open Multiple URLs Оваа екстензија ни ја предложи нашиот читател Викитор Илиевски. Станува збор за едноставна […]

Прочитај повеќе

Продолжуваме со серијата текстови за корисни екстензии за Chrome. Chrome е најкористениот прелистувач, доаѓа со куп екстензии, па нема недостаток од квалитетни додатоци. Google Dictionary Можеби Google Dictionary е една од екстензиите која во иднина би доаѓала интегрирана во Chrome. Екстензијата е развиена од Google и претставува речник на зборови. За жал, преводите на македонски […]

Прочитај повеќе

Најверојатно му се случува на секој, сурфате по интернет, отворате страници во посебни табови и си читате. Одненадеж однекаде започнува говор или музика, скролате до крајот на страницата, но не наоѓате плеер. Конечно по неколку минути забележувате дека звукот е од сосема друг таб… За среќа на ова искуство конечно му доаѓа крај. Новата верзија […]

Прочитај повеќе

Минатиот месец ви претставивме неколку корисни или барем убави екстензии за Google Chrome. Продолжуваме со истата пракса и овој месец. OneTab Chrome можеби е супер прелистувач, но меморијата која ја користи за куп процеси не е. OneTab ја намалува меморијата која за табовите. Екстензијата ги затвора табовите и ги чува во сопствена листа која овозможува […]

Прочитај повеќе

Google Chrome глобално е еден од најкорисените прелистувачи. Секако и чистата инсталација на прелистувачот е доволна да ги убеди корисниците дека Chrome е најдобар прелистувач. Ако ова не ви е доволно, за Chrome има и еден тон екстензии, дел навистина и не се многу корисни, но дел имаат одлични функционалности. Grammarly Grammarly е една од […]

Прочитај повеќе

Ништо не е поголема мотивација за поправање на еден сервис од можноста потполно да ги загубите средствата кои доаѓаат од истиот. Минатата недела Google преку надградба на прелистувачот Chrome започна да блокира реклами на страници кои прикажуваа премногу и прездодевни реклами. Компанијата од поодамна ги најави промените, па истите не треба да се изненадување за […]

Прочитај повеќе

Оваа година Google Chrome ќе започне сите HTTP страници да ги прикажува како небезбедни. Ова започнува со следната верзија на прелистувачот Chrome 68. Ова доаѓа по долг период во кој на HTTPS се гледаше како на луксуз кој е потребен на страниците на кои се прикажува чувствителна содржина. Сепак, благодарение на неколку иницијативи, денес најголем […]

Прочитај повеќе

Најверојанто најпопуларниот прелистувач, Google Chrome, со новата верзија 63 овозможува дополнителна изолација. Google оваа надграба ја потенцираше и на својот блог, објаснувајќи ги предностите за компаниите кои ќе го користат корпоративниот пакет на Google Chrome. Дел од надградбите кои доаѓаат со нова надградба се: Изолација на сајт – овозможува рендерирање на содржина како посебен процес, […]

Прочитај повеќе

Неколкуте последни верзии на прелистувачот на Google, Chrome, се фокусирани најмногу на безбедноста на корисниците. Исклучок нема да биде ниту оваа надградба, во која Google ќе се обиде да го запре автоматското редиректирање до малициозни веб-страници. Девелоперите ќе се обидат да ја ограничат и праксата на измама на корисниците да кликнат на некој лик. Од […]

Прочитај повеќе