За разлика од Windows корисниците на кои им е сервирана една и единствена работна околина, корисниците на некоја GNU/Linux дистрибуција имаат и тоа каков избор за во каква околина ќе работат. Истовремено можни се повеќе работни околини и нивна промена од екранот за најавување. Еве неколку наши сугестии: Unity Оваа работна околина сигурно им е […]

Прочитај повеќе

Додека до пред неколку месеци GNU/Linux корисниците беа изоставени од игрите, барем од тие големите наслови и игри со добра графика, денес тие може да се порадуваат на уште два наслови кои доаѓаат на Steam. Имено, Valve веќе ја објави Portal за овој оперативен систем, како и Left 4 Dead 2. Официјално соопштение дека Left […]

Прочитај повеќе

Игрите за GNU/Linux се сѐ поактуелна тема, а тоа веќе го напоменавме и во текстот за „Дали е време да се вратат специјализираните GNU/Linux гејминг дистрибуции?“. Како продолжение на тоа, денес би сакале да ви претставиме три FPS игри, надвор од Steam, кои ќе го размрдаат секој кој сака да испроба како е да се […]

Прочитај повеќе

Гејмањето никогаш не било поврзано со GNU/Linux, но откако работите почнаа да се менуваат и излезе Steam за GNU/Linux, сѐ повеќе корисници се забавуваат играјќи ги своите игри преку својот систем. Додека некои развиваат игри само за Windows платформата, id Software која стои позади Quake и Doom, своите игри ги објавуваат за Linux, Windows и […]

Прочитај повеќе

Доколку ја отворите Google Drive страницата за GNU/Linux, ќе ве пречека порака дека сервисот сè уште не е поддржан. Зошто Google толку доцни со објавувањето на својата апликација за GNU/Linux, а истата веќе подолго време е достапна за Windows и Mac? Според коментарот на Скот Џонстон, директор на одделот за продукт менаџмент, кој вели: „Дефинитивно […]

Прочитај повеќе

Dota 2 е мултиплеер стратегиска игра на Valve која во моментот е достапна за тестирање, а кога ќе биде официјално објавена ќе биде бесплатна за играње. Играта се очекува да биде достапна и на Linux, секако доколку му се верува на @Cyborgmatt кој е наводно е близок со Valve, и кој твитна фотографија на која […]

Прочитај повеќе

Со сигурност Steam беше една од најактуелните теми во изминатиот период, барем помеѓу гејмерите. Steam денес излезе од Beta и веќе официјално е достапен во Ubuntu Software Center и нуди повеќе од 100 наслови (60 игри плус DLCa). Оваа официјално пуштање на Steam за GNU/Linux, од Valve го прославуваат со 75% попуст на дел од […]

Прочитај повеќе

Во текот на минатата недела пишувавме кои алтернативи ги имаме на добро познатиот софтвер за кој се плаќа огромна сума, а листата која беше составена ги опфаќаше неколкуте апликации кои најчесто се користат. Инспириран и од дискусијата која се разви на форумот на темата „Linux како примарен оперативен систем“ и големиот број на коментари дека […]

Прочитај повеќе

Ричард Метју Сталман, основачот на движењето на слободен софтвер и борец за слобода на корисниците, даде свое мислење за доаѓањето на Steam на GNU/Linux дистрибуциите. Покрај тоа што Steam ќе го популаризира GNU/Linux, г. Сталман вели и дека Steam ќе им даде слобода на корисниците. „Претпоставувам дека достапноста на популарните неслободни програми на GNU/Linux може […]

Прочитај повеќе

Кога се подготвував да дојдам на оваа конференција, бев загрижен за тоа што ќе го кажам. Доаѓам од организација која воглавно се занимава со хакирање и не бев сигурен дали ќе можам да го спојам тоа со темата на овој настан. Но, тогаш се сетив на нашата вообичаена дефиниција за хакерите – луѓе кои игриво […]

Прочитај повеќе

На 28-29 мај за прв пат во Охрид ќе се одржи „Ништо нема да се случи“ собирот на кој се поканети сите ИТ ентузијасти и хакери, како од Македонија така и од регионот со цел да се запознаат ИТ заедниците и можеби да соработуваат на разни проекти.

Прочитај повеќе

Install Fest e инсталационен фестивал организиран од Слободен софтвер Македонија, каде сите заинтересирани ќе можат да се вклучат работилница за развој на веб апликации со слободни веб платформи, локализација на слободен софтвер и запознавање со работата на македонскиот тим на Википедија, најпознатата слободна енциклопедија.

Прочитај повеќе