Овогодишниот BAFTA настан стапува на сила на 2 април. Номинациите веќе се откриени. Интересно е тоа што најновата игра на Коџима, која гејмерите или ја обожаваат или ја исклучително мразат, ќе се бори за награди низ неверојатни 11 категории. Уште една игра која се наметнува низ 11 категории е и Control – најновиот хит на […]

Прочитај повеќе

Жителите на Западна Вирџинија на следните избори ќе може да гласаат со својот телефон. Главен мотив при носење на одлуката е да им се олесни гласањето на американските војници, јави CNN. Компанијата Voatz која ја разви апликацијата инсистира дека станува збор за безбедна технологија. Користен е блокчејн и не може да се влијае во текот […]

Прочитај повеќе

Најталентираните хакери се собрани во Лас Вегас каде се одржува Defcon. Организаторот оваа година претстави интересен предизвик, „Voting Machines Hacking Village“, хакирање на машините за гласање во САД. Целта на натпреварот беше да ги предизвика учесниците да прoнајдат безбедносни пропусти во петте машини кои ги обезбеди организаторот. За помалку од еден ден хакерите успеаја да […]

Прочитај повеќе

Стравот од хакирана гласачка опрема и влијание на хакерите на изборите во САД, може да донесе пребројување на гласовите во неколку држави. Кандидатот на Зелената партија Џил Стајн најави дека ќе побара пребројување во три држави: Пенсилванија, Мичиген и Висконсин. Првичните предупредувања јавно излегоа на почетокот на оваа недела. Тим безбедносни експерти предупреди дека машините […]

Прочитај повеќе

Умре демократијата на Facebook. Гласањето кое беше отворено за корисниците и се однесуваше за правилата за приватност заврши, а прашањето кое се поставува после оваа анкета е – зошто воопшто и им се овозможи на корисниците да гласаат? Условот од Facebook за укинување на „диктатурата“ на Марк Закерберг беше да гласаат барем 30 посто од […]

Прочитај повеќе

Учејќи од грешките Media Solutions ги организираат вторите по ред Веб награди 2011 за најдобар .мк сајт на годината, најиновативен сајт, најдобар бизнис/корпоративен сајт, најдобар информативен сајт, најдобар сајт за е-трговија, најдобар блог и најдобар форум. За разлика од минатогодишното фиаско, сега е оставено на корисниците и сопствениците да си номинираат сајт во седумте категории. […]

Прочитај повеќе

Facebook е централната алатка во кампањата за втор мандат на сегашниот претседател на САД. Барам Обама ја стартува својата „Are you in?” кампања на својот сајт поканувајќи ги сите заинтересирани гласачи да се логираат со Facebook профил. Исто како и за првите негови избори, целта е да се искористи виралноста на друштвени мрежи да се сподели пораката.

Прочитај повеќе

Facebook на својот блог го тестира новиот систем за коментирање. Ако отидете на, пример, блог постот за препознавање на лице при тагирање, најдолу ќе го приметите новиот систем за коментирање. Отвореното тестирање сугерира дека набргу ќе биде и имплеменитерано на корисничките профили и фан страните.

Прочитај повеќе

One ги објави сите апликации кои ќе учествуваат на Android предизвикот. Има вкупно 64 пријавени апликации и сите нив, заедно со авторите ќе можете да ги погледнете тука. Доколку имате Android телефон симнете си ги и тестирајте ги.

Прочитај повеќе

Facebook тестира промени на коментарите кои ќе опфатат корисничка мрежа, гласање на коментарите и подкоментари, пишува AllFacebook објавувајќи скриншот од промените.

Прочитај повеќе

Првата фаза од предизвикот заврши. Имаме 38 пријавени веб сајтови. А сега дами и господа следи гласањето. Анкетата е поставена на форумот и секој читател може да ги разгледа сајтовите и да гласа за еден сајт.

Прочитај повеќе

Шведската Пиратска партија на избори низ Европската унија за гласање на идните парламентарци освои 7.1 отсто од гласовите со кои влезе во Европскиот парламент. Со едно место од околу 700 парламентарци, пиратите нема да бидат во позиција да го сменат расположението кон споделувањето на фајлови или редизајнирање на начинот како авторските права функционираат, нивните две цели.

Прочитај повеќе