Започна аукцијата на најголемата колекција на видеоигри со над 11.000 наслови, во сопственост на Мајкл Томасон, 41 годишен историчар на видеоигри кој го држи Гинесовиот рекорд за најголема колекција. Колекцијата е на продажба поради фамилијарни обврски, а ќе ја добие наддавачот со највисока понуда. Аукцијата е започната на Game Gavel и ќе трае до 15 […]

Прочитај повеќе

Јужнокорејската поп ѕвезда Psy или Park Jae-Sang денес го прими сертификатот од Гинесовата книга на рекорди за неговата Gangnam Style песна која стана рекордер како најлајкуваното видео на YouTube. Како појаснување, ова видео не е најгледаното, туку најмногу им се допаднало на корисниците кои го „лајкнале“ 4.911.081 пати. За споредба, втор на листата се наоѓа […]

Прочитај повеќе

Во најновото издание на Гинисовата книга на рекорди најде место и најновата масовна мулти-плеер видео игра Star Wars: The Old Republic. Според Гинисовата Книга, играта има повеќе линии на текст и говор од било кое дело во забавната индустрија. Играта има повеќе од 200.000 изговорени реченици од над 200 глумци. Диалогот и приказната се најистакнатиот […]

Прочитај повеќе

АMD влезе во Гинисовата книга на рекорди за постигнување на „наголемата фрекфенција на компјутерски процесор“. Рекордот е поставен со новите FX процесори базирани на Bulldozer архитектурата, малку течен азот, малку течен хелиум, и „тим од елитни експерти за оверклокување“. Тимот на AMD успеаја да направат 8-јадрениот декстоп процесор да постигне брзина од 8.429 GHz. Претходниот […]

Прочитај повеќе

Новото „гејмерско издание“ на Гинисовата книга на рекорди 2011-та ги вклучува Apple App Store и Angry Birds како светски рекордери според најпопуларна продавница за игри, односно најпродавана игра, заедно со iPhone 4 кој ги надмина Sony Playstation и Nintendo станувајќи најбрзо продаваната гејминг платформа.

Прочитај повеќе

„За најбрзо време до 1 милион следачи”. Ова е Гинисовиот рекорд кој го заслужи познатиот актер Чарли Шин. Тој број го достигна за 25 часови и 17 минути, а во моментов таа бројка на @charliesheen е повеќе од 1.23 милиони. Направете refresh на страната и веднаш ќе видите дека бројката постојано се зголемува. Инаку, тој отвори свој Twitter профил на 1-ви март, само пред 3 дена. Неговата прва слика на TwitPic со чоколадно млеко и порно глумица е прегледана 1.2 милиони пати за само 24 часа.

Прочитај повеќе

Oreo официјално го завршија својот предизвик за да го соборат Гинесовиот рекорд на над 25.000 „лајкови” на Facebook за 24 часа. Иако овој потфат беше ризичен и храбар, сигурно компанијата не ни претпоставуваше дека нивниот успех ќе го преземе некој друг, поточно раперот Лил Вејн.

Прочитај повеќе

Дарен Марфи, блогерот на Engadget, влезе во книгата на рекордер како „најпродуктивен професионален блогер кој склопи 17.212 индивидуални блог постови за engadget.com од 29 јули 2010“.

Прочитај повеќе