Германскиот тинејџер Денис, познат по алијасот DJ Stolen, е осуден на 18 месеци притвор откако бил фатен дека краде песни од познати ѕвезди како Лејди Гага, Џастин Тимберлејк, Леона Луис, Кеша и Мараја Кери.

Прочитај повеќе

„Сведокот“ е прв интерактивен филм кој е креиран по повод повторното лансирање на германското 13th Street Universal студио.

Прочитај повеќе

Германските власти не се согласија со Google околу приватноста на корисниците, и им запретија со казни на сите компании кои ги користат Google Analytics алатката.

Прочитај повеќе

Министерство за внатрешни работи најави креаирање на нов центар за одбрана од се почестите сајбер напади, посебно од Кина, следејќи ги примерите на НАТО, Британија и САД, пренесува Deutsche Welle.

Прочитај повеќе

<надополнето 15.12.10> Уставниот суд ги одби промените на Законот за електронски комуникации, односно ги поништи петте одредби кои и даваа моќ на полицијата да прислушува без судски налог. Одбиени се петте измени на член 4 (точки 47 и 48), член 112 (ставовите 7 и 8), член 114 (ставовите 7, 8 и 9), член 115 и […]

Прочитај повеќе

Група германски Google фанови оставија порака „Google е кул“ и ги гаѓаа со јајца неколку куќи во Есен бидејќи се замаглени на Street View, пренесува Deutsche Welle.

Прочитај повеќе

Претседателот на FIFA, Сеп Блатер се предомисли и рече дека повторно ќе ја отвори дебатата за воведување на видео технологијата во фудбалот, при тоа извинувајќи се на англиската FA заради грешката на судијата кој не го призна гол за Англија во натпреварот против Германија. Англија загуби 4:1, но доколку се признаеше голот на Лампард ќе […]

Прочитај повеќе

Десеттина држави во писмо до Ерик Шмит, директорот на Google, го изкажаа незадоволството за приватноста на Buzz, најновата друштвена мрежа на Googlе, и Street View и побараа од интернет гигантот да воведе принципи за приватност кои ќе бидат пример за другите.

Прочитај повеќе

Германската компанија Neofonie GmbH го престави WePad, таблет PC, за кој најавија дека може со својот погoлем екран, веб камера и USB порт, да му конкурира на Apple-овиот iPаd кој беше преставен пред некое време.

Прочитај повеќе

Lamborghini Madura на Славче Таневски може да стане дизајнoт за првиот хибриден Lamborgini кој е најавен во 2016 година. Славче е студент по транспортен дизајн на Факултетот за дизајн во Минхен, Германија. Првиот проект кој го работел таму бил спонзориран од Lamborghini. За проектот студентите имале задача да дизајнираат суперавтомобил кој ќе вози 300 километри […]

Прочитај повеќе

Според германските власти Google Analytics, сервисот за мерење и анализа на интернет сообраќај на веб сајт, го прекршува законот бидејќи сервисот ги собира податоците за посетителите без нивна согласност.

Прочитај повеќе

Адвокатите на германецот Волфганг Вирле бараат името на нивниот клиент да биде тргнато од Wikipedia бидејќи г-дин. Вирле ја отслужил казната за убиство и сега е обичен граѓанин.

Волфганг Вирле во 1990 година го убил баварскиот глумец Валтер Седлмајер. Волфганг Вирле заедно со својот полубрат Манфред Лаубер во 1993 година се осудени на доживотна казна. Ослободени се условно во 2007, односно 2008 година. Сево ова пишува во Wikipedia во биографијата на Валтер Седлмајер.

Прочитај повеќе