Американските власти „со години“ го прислушувале телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, пишува Der Spiegel. Извештајот вели дека германските власти собрале доволно информации за да се соочат со американските колеги. Националната агенција за безбедност на САД, NSA, е вмешана во скандали за прислушување на онлајн сервисите и интернационалните организации, откако поранешниот аналитичар на CIA, Eдвард […]

Прочитај повеќе

Германија, Бразил, Франција и Европската Унија работат на нови закони кои ќе ги блокираат американските власти да го прислушуваат Интернетот. Според нови документи од Едвард Сноуден, кои ги објави New York Times, NSA уште од 2010 година развивала социјални графови за граѓаните на САД. Со помош на тие графови, американската Агенција за национална безбедност била […]

Прочитај повеќе

Германија е првата земја која ја призна дигиталната валута биткоин како „приватни пари“ за кои треба да важат фискални правила. Министерството за финансии вели дека ќе треба да се плаќа ДДВ за сите комерцијални активност направени со валутата, иако во моментов правилата се нејасни бидејќи, според германските власти, „биткоин не се е-пари, ниту се функционална […]

Прочитај повеќе

Германија го прогласи Интернетот како „неопходна услуга“. Ова значи дека ако пристапот до Интернет е нарушен ошетените Германци ќе имаат право да побараат надомест на штетата, известува Reuters. Решението е донесено по одлука на судот од Карлсруе откако еден жител два месеци не можел да ја користи DSL линијата во период од 2008 до 2009 […]

Прочитај повеќе

Над 40 отсто од германските гејмери кои играат онлајн игри се девојки, а над 33 отсто од гејмерите на онлајн игри се девојки и жени над 18 години. Затоа и се поголем број на студија за видео игри се почесто вработуваат жени дизајнери со цел да го откријат што е тоа што ги привлекува девојките. […]

Прочитај повеќе

Twitter за прв пат ја искористи можноста да цензурира содржини или профили објавени на микроблог платформата. Првиот цензуриран профил е на екстремистичката нео-нацистичка група Besseres Hannover, а цензурирањето на профилот е на барање на Министерството за внатрешни таботи на Саксонија. Веста ја потврди и Twitter, со твит на нивниот советник Алекс Мекгиливреј: We announced the […]

Прочитај повеќе

Motorola Mobility успеа да го убеди Mенхејмскиот суд во Германија дека Microsoft прекршил два патенти за H.264 видео кодирање. Резултатот на одлуката е забрана на продажба во земјата на xBox 360 и Windows 7 кој ги содржи Internet Explorer и Windows Media Player, пишува BBC. Но, забраната не може да се спроведе, бидејќи се чека […]

Прочитај повеќе

Иако во многу европски земји судовите одобруваат блокирање на нелегални сајтови, судот од Келн, Германија, пресуди дека не смее да се врши притисок врз провајдерите. Според весникот Del Spiegel, судот од Келн одлучи дека Deutsche Telekom треба да продолжи да обезбедува пристап до онлајн сајтовите за обложување, иако тие се забранети во земјата. Главниот аргумент […]

Прочитај повеќе

Германската Пиратска партија, основана во 2006 година, за прв пат во својата историја обезбеди пратенички места во берлинската регионална влада. „Пиратите“ освоија 8,9 проценти од гласовите, надминувајќи ги Слободните Демократи кои се дел од коалицијата на конзерватината партија на Ангела Меркел. Оваа победа претставува одлична основа за Пиратската партија да се кандидира и на национално […]

Прочитај повеќе

Од 17 до 21 aвгуст се одржува уште еден голем саем за гејминг индустријата. За прв пат летово погледите на гејмерите ќе се завртат кон Европа и Gamesom. Gamescom е европски пандан на американскиот саем за видео игри и се поврзано со нив, Е3. Саемот се одржува од 2009 година во германскиот град Келн во […]

Прочитај повеќе

За разлика од САД кaде инвеститорите се тркаат за ИТ компании, во Европа има помалку интерес бидејќи се работи за мулти-културен пазар на повеќе јазици каде секоја земја си има свои закони и правила на игра. Но, како што стануваме дигитално општество, како што ЕУ ја турка Дигиталната агенда, така и интересеот на инвеститорите се […]

Прочитај повеќе

По забрана на Google Street View, германските власти сега му се налутија и на Facebook зарадо нарушување на приватнсота, претејќи со тужба поради технологијата за препознавање на лице која друштвената мрежа ја стартуваше неодамна. Според Facebook, опцијата за препознавање на лице,

Прочитај повеќе