За да го реши проблемот со постојаниот говор на омраза кон граѓаните кои не се родени во земјата, Германија побара помош од Facebook, Google и Twitter. „Кога ќе биде помината границата на слобода на говор и ќе стане збор за криминални изјави, поттикнување на насилство, содржината мора да биде избришана од Интернет“, вели германскиот министер […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе им излезе во пресрет на барањата на Европската Унија со решение кое не беше досега споменувано. По откритието за прислушување од страна на NSA, Европската унија започна подетално да го анализира складирањето на податоците на Европејците на сервери во САД. Желбата беше да се заштитат корисниците, и затоа најголем број од барањата беа […]

Прочитај повеќе

Германија најави дека самостојно ќе започне со истрага за префрлањата на податоците од Европа во САД, кои ги прават технолошките компании од САД. Најавата доаѓа неколку недели по стопирањето на Safe Harbour програмата која подразбираше можност за префрлање на личните податоци на сервери во САД доколку се исполнат условите на земјата од каде потекнуваат. Први […]

Прочитај повеќе

Јавниoт обвинител од Германија кој беше задолжен за скандалот со Netzpolitik.org, Харалд Ранге, е отпуштен од германскиот министер за правда Хеико Мас, јави Deutsche Welle. Г. Ранге е отпуштен бидејќи имало политички влијанија во истрагата за двајца новинари кои се обвинети за велепредавство. Ова е прв случај во повеќе од педесетина година германски новинари да […]

Прочитај повеќе

Германскиот производител на возила, Daimler, поднесе барање до германската агенција за сообраќај за дозвола за тестирање на своите автономни камиони на патиштата во Германија. Досега компанијата ги тестираше своите камиони во Невада, според законите кои важат за сите возила во САД засега и покрај тоа што возилото го управува компјутер, мора да биде присутен и […]

Прочитај повеќе

Роботот Myon е новата ѕвезда на Komische Oper, театарот во Берлин. Myon учествува во операта My Square Lady која е остварена во соработка на Komische Oper, Gob Squad и Neurorobotics Research Lab од Humboldt универзитетот, јави Quartz. Движењето и однесувањето на сцена на роботот е автономно, односно никој не го контролира зад сцената во текот […]

Прочитај повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел е против зачувување на интернет неутралноста. Наместо еднаков интернет за сите услуги дигиталната економија треба да имаат предност пред другите, вели канцеларката на Digitising Europe конеференцијата во Берлин. „Интернет кој е пријателски кон иновации е Интернет кој гарантира доверливост за специјални услуги. Овие услуги можат да се развиваат само доколку се […]

Прочитај повеќе

Податочните центри толку многу се загреват што голем дел од компаниите како Facebook или Google ги градат своите податочни центри во поларните области како би можеле да ги намалат трошоците за ладење. Слични решенија се бараат и кога во прашање се машините за „рударење“ на дигиталната валута биткоин. Но, наместо да оди во Исланд, германската […]

Прочитај повеќе

Германската полиција организира рација, во која над 400 полицајци влегоа во домовите на германците кои беа осомничени за илегално споделување на музика и филмови. Цел на претрес беа 121 стан низ државата, извести канцеларијата на Јавниот обвинител од Келн. Рацијата на 4 ноември е дел од поосежна акција која има за цел да стави крај […]

Прочитај повеќе

Германската компанија за достава DHL денес за прв пат изврши достава на лекови со помош на беспилотни летала. Компанијата ќе го испрати леталото 12 километри до островот Џуист, од градчето Нордеич. Станува збор за пробен лет, а компанијата се надева дека овој тест ќе покаже дека беспилотните летала се практично решение за достава до изолирани […]

Прочитај повеќе

Германија размислува да започне да го третира Google како комунална компанија, односно како електростопанство, водовот и сличните компании. Таквото категоризирање значи дека компанијата ќе биде под „лупа“ на регулаторна комисија за да се избегне злоупотреба на доминантниот удел на пазарот. Документот од Bundeskartellamt регулатор кој се грижи за заштита на конкуренцијата, предупреди дека доколку гигантот […]

Прочитај повеќе

Вчера Германија постави неколку нови рекорди на светските фудбаски првенства. Првин го остварија најголемиот резултат од 7:1 во полуфинале на Светски Куп. Втор рекорд е што го понижија Бразил, една од најголемите светски фудбалски сили, и што го победија токму во Бразил, каде се одржува првенството, на домашен терен каде бразилската репрезентација немаат забележано пораз […]

Прочитај повеќе