Хрватската образовна институција Machina ја отвори првата е-спорт академија во Хрватска. Machina досега ги обучуваше своите ученици за развој на видеоигри, а отсега имаат можност да научат и за натпреварувачко играње, пренесе Netokracija. Ова е и прва академија за е-спорт во регионот. „Кога Machina пред пет години започа како гејмдев академија, никој во Хрватска не се […]

Прочитај повеќе

Огромен 65-инчен гејминг монитор е иднината на гејмингот. На CES 2018 во Лас Вегас, Nvidia го претстави Big Format Gaming Display. Мониторот е 4К, 120Hz, 1000 Nits ХДР, со ултра ниско доцнење. Ако ова е е доволно, телевизорот доаѓа со интегриана Shield конзола која овозможува стримање до телевизорот и без физичка врска.

Прочитај повеќе

MarI/O е вештачка интелигенција која секако, насетувате по името, игра Супер Марио. Во почетокот вештачката интелигенција не знаеше ама баш ништо за играта. Сепак, вештачката интелигенција по тренирањето стана подобра од просечниот играч. Во моментов може да следите тренинг во живо на YouTube.    

Прочитај повеќе

Светската здравствена организација ја класифицираше гејминг зависноста како здравствено пореметување. Официјално, зависноста од видеоигри ќе биде вклучена во 11-та меѓународна класификација на болести, пренесува BBC. Сепак, за да бидете квалификуван како гејминг зависник, потребно е многу повеќе од секојдневно играње. Или според зборовите на СЗО: „играње кое има предност пред сите останати животни интереси“. Дополнително, […]

Прочитај повеќе

При крајот на годинава решивме да изделиме 30 игри кои успеаја да ги освојат срцата на повеќето гејмери.  За повеќето од игрите, особено нѝ е задоволство што целосно ги оправдаа нашите очекувања и достојно стојат зад првичните описи од нашите месечни извештаи. Некои од нив, меѓутоа, нè разочараа до одредена мера или со гејмплеј изведбата […]

Прочитај повеќе

Македонската асоцијација за развивање игри -МАГДА го најави одржувањето на Global Game Jam Macedonia 2018. Настанот се одржува глобално, а шеста година по ред ќе се одржи и во Македонија. Оваа година настанот е закажан за последниот викенд од јануари од 26 до 28 јануари. Засега организаторите сè уште ги одредуваат локациите и дополнително работат […]

Прочитај повеќе

Добра вест за сите љубители на гејмингот во Македонија. Македонското студио Koloss Kolektiv неодамна ја претстави својата прва видеоигра на Steam. Со ова Slimebrawl им се приклучува на неколку веќе постечки македонски видеоигри на Stеam. Koloss Kolektiv се Мартин Пупков, Александар Трајанов и Благоја Стојкоски, кои можеби ви се познати од учествата на Global Game Jam. Токму […]

Прочитај повеќе

Овој викенд љубителите на Hearthstone ги очекува екстра забава во Гоблин. Освен последниот турнир од Хартстоун лигата пред големото финале, посетителите ќе може да анализираат и да теоретизираат околу картите од следната експанзија Kobolds & Catacombs. Сите кои нема да учествуваат во лигата, а сакаат да играат, ќе можат да учествуваат во Fireside Tavern Brawl […]

Прочитај повеќе

Во оваа епизода Гораст, Бобо и Данко ќе се обидат да ви објаснат на кој му треба новата графичка картичка од Nvidia, GTX 1070Ti. Графичката е доволно моќна за да ви овозможи и над 100 fps на некои игри, но дали мониторот е доволно моќен? Со оглед на тоа дека ова е и првата епизода […]

Прочитај повеќе

Void Main Studio доби инвестиција од 250.000 евра. Она што е интересно е дека сите средства доаѓаат од локални инвеститори, јави Netokracija. Void Main Studio доаѓаат од Осиек и се прво студио од овој град. Компанијата соработува со постарото студио Reboot на играта Reboot Overlords. Основачите на студиото самите се доволно искусни за да можат […]

Прочитај повеќе

Новата гејминг конзола на Microsoft Xbox One X ги доби првите прегледи. Од претходно беше познато дека ова ќе биде најмоќната конзола досега. Но, дали сте подготвени да потрошите 500 долари за хардвер? Пред излегувањето на конзолата беше јасно дека Xbox One X е првата конзола која ќе биде вистински 4К. Ако ја споредите цената на […]

Прочитај повеќе

Razer без сомневање е еден од производителите на гејминг додатоци кои се најквалитетни и најиздржливи. Сепак новиот додаток на листата производи најверојатно ќе ве изненади. Компанијата го претстави Razer Phone, првиот гејминг телефон за кој сме слушнале. Можеби подобар опис на уредот е рачна гејминг конзола со оглед на хардверот што Razer го ставил во […]

Прочитај повеќе