Во новата епизода на GG гостин е Боби Битбокс. Секако разговорите се за македонската YouTube сцена. Кога игрите се во прашање разговорите беа околку новата игра на Valve – Artifact, Division 2, Warhammer: Vermintide 2, Into the Breach…

Прочитај повеќе

Во ова издание на GG.mk гости на Гораст му беа развивачите на Frantics. Дел од тимот беше во студиото на GG.MK каде и изиграа делови од Frantic. Меѓу гостите во студиото е и Дајана Димовска, ко-основач на NapNok Games. Играта излегува на 7 март ексклузивно за PlayStation.

Прочитај повеќе

Гости во оваа епизода на ГГ се Дебелиот Крај. Ако не сте запознаени, Дебелиот Крај се едни од ретките кратори на влог кои редовно креираат содржина. Покрај ова, во епизодата има простор и за Warcraft III, Battalion 1944 и Stellaris: Apocalypse. Интрото на епизодата е „резервирано“ за е-спорт и турнирот кој се одржа во Полска.

Прочитај повеќе

Новата епизода на GG.МК е во целост посветена на видеоигрите. Сите фанови на Player Unknown Battlegrounds, Rainbow Six Siege, Abandon Ship, Shadow of the Colossus Remastered, Dynasty Warriors 9, Kingdom Come Deliverance и Celeste ќе уживаат во епизодата.

Прочитај повеќе

Оваа епизода на GG.МК во целост е фокусирна на игрите. Играта која ја отвора епизодата е една од најдобрите во моментов, Monster Hunter. Дополнително, во GG долго време немаше фајтинг игра, а овој пат тоа е поправено со Матеј Јошевски експерт за Dragonball Fighterz.

Прочитај повеќе

Гости оваа епизода во студиото на GG се Фиџи и Ивица од Напнок. Двајцата се дел од QA тимот, што е влезна врата во индустријата за развој на видеоигри. Сите кои се заинтересирани, можат да ги погледаат и да видат за што станува збор. Во оваа епизода може да ги ѕирнете и FarCry5, SubNautica и […]

Прочитај повеќе

Викендот кој заврши во Скопје, Битола и Струга/Охрид се одржа Global Game Jam. Куп ентузијасти се собраа на три локации и креираа видеоигри. Настанот традиционално е организиран од Македонска асоцијација за развивање игри, МАГДА. Дел од овие видео игри може да ги погледнете во емисјата, секако не сите. Ако сакате да ги разгледате и поиграте […]

Прочитај повеќе

Оваа епизода е посветена на филмови и видеоигри. Поточно на видеоигри кои треба да добијат своја филмска или барем ТВ верзија. Mass Effect, System Shock, Starcraft, Witcher, се дел од игрите кои може да ги видите оваа епизода. Тука се и новата рачна конзола на Nintendo, Call of Duty, Civilization 6 и Metal Gear: Survive.

Прочитај повеќе

Безбедносните пропусти во процесорите Meltdown и Spectre беа главен фокус на оваа епизода на GG. Гостин во студиото е Кирил “gOJDO” Ачковски кој се обидува на едноставен начин да ги објасни овие пропусти. Сепак станува збор за емисија за геминг, па може да погледнете и неколку игри за Super Nintendo Entertainment System.

Прочитај повеќе

Без Гораст во студиото, дечките од GG.MK, првата епизода од 2018 година ја посветија на најлошите игри од 2017 година. Простор има и за некои понови игри, иако за првите игри од 2018 ќе треба да почекаме барем до следната епизода.

Прочитај повеќе

Сите фанови Apple и паметни телефони имаат добра причина за радост оваа епизода. Гостин е Марко Трпков од GSM Македонија, кои ги донесе iPhone X и Apple Watch. Секако, има доволно место и време во емисијата и за игрици. Дополнително, може да го чуете и мислењето на Гораст, Данко и Бобо за новиот Star Wars […]

Прочитај повеќе

Skype гостин во новата епизода на GG.MK е Анел Цековиќ. Повод е победата во ВИП Адриа лигата во Counter Strike Global Offensive. Во оваа пригода може да дознаете повеќе за состојбата со Counter Strike во регионот и општо за е-спортот. Дополнително, може да дознаете повеќе и за: Metro: Exodus; Shadow of the Colossus; Ghost of […]

Прочитај повеќе