Facebook ја загуби битката со Android и iOS за мобилниот гејминг. Сега ќе се обиде да им конкурира на Steam и на платформите кои издават игри за PC. Gameroom e своевидна верзија на Steam, но за Facebook-игри. Facebook Gameroom е малечка апликација со која секој корисник може да преземе игри од друштвената мрежа. Апликацијата е […]

Прочитај повеќе

Конзолата која едно време беше рекордер по собраните средства на Kickstarter, Ouya, сега е дел Razer. Razer кој има сопствена Android конзола – Forge TV, можеби е позаинтересиран за 1.000 видеоигри кои Ouya ги има во својот каталог. Според информациите на TechCrunch дел од аквизицијата се видеоигрите и тимовите за техника и развој, но хардверот […]

Прочитај повеќе

YouTube е во преговори да ја купи платформата за стримање на игри Twitch.tv за неверојатни 1 милијарда долари. Тwitch, кој беше основан како гејминг канал на Justin.tv пред три години, и кој од неодамна го надмина и Facebook во интернет сообраќај, стана вистинската платформа преку која гејмерите ги стримаа игрите до претплатниците. На Twitch не […]

Прочитај повеќе

Наскоро ќе видиме Google Play Games сервис на Android телефоните. Ова се чини е продолжене на Google Games проектот, но овојпат не е шпекулација, туку вистински сервис. Android Police успеа да ја открие гејминг платформата во Google Play Services v3.1.36 во која се прикажува Google Play Games кој ќе служи како нотификациски центар за сите […]

Прочитај повеќе

Синоќа на настанот што го организираше компанијата Sony, тие го претставија својот нов Playstation 4 кој според некои извори би требало да излезе на пазарот во ноември. „Дневната соба не еповеќе центарот на PlayStation универзумот, гејмерот е.“, вели Ендрју Хаус, директор на Sony Entertainment. „PlayStation ќе продолжи да биде помоќен во секој аспект… и ќе […]

Прочитај повеќе

Една од главните причини поради која гејмерите не користат GNU/Linux со сигурност е тоа што нивната омилена игра не е достапна на тој оперативен систем. Едната од таквите игри е Counter Strike која има огромен број на играчи. Valve од неодамна започна да ги портира своите игри за GNU/Linux платформата, а во текот на викендот […]

Прочитај повеќе

После стартувањето на Steam за Linux, на страницата за преземање на Steam се појави Tux логото, со што би ги натерале на останатите корисниците да му дадат шанса на Steam за Linux. Покрај тоа, Valve активно учествува и во промовирањето на Linux со пораки како „Сè уште не користите Linux? Пробајте го Ubuntu 12.04 LTS“ […]

Прочитај повеќе

Годинава која изминува може да остане запаметена и по почетокот на Linux како посериозна платформа за видео игри. Ова пред се може да го започне Steam кој би можел да го легитимира отворениот оперативен систем како гејминг платформа. Во таа насока е и отворањето на „игри за Linux“ за сите корисници, откако речиси пред еден […]

Прочитај повеќе

Гејминг платформата Steam стана продаваница за апликации. На платформата сега може да се најдат Windows апликации и како што беше праксата до сега, Steam ќе продолжи да нуди попусти за одредени апликации, во моментов има 10 отсто попуст на сите апликации. Но за разлика со видео игрите, програмерите нема да доиваат 70 отсто од продажбата, […]

Прочитај повеќе

Left4Dead 2 ќе биде првата игра која корисниците на Ubuntu ќе можат да ја купат од Steam, најави Valve на својот нов Linux блог на кој ќе објавуваат новости за дигиталната гејминг платформа. Steam е сервис преку кој корисниците можат да купуваат дигитални копии од игри. Штом платат за играта, таа е достапна за бројни […]

Прочитај повеќе

Можеби не сте чуле за Wooga, но доколку сте друштвен гејмер сигурно сте играле некоја нивна игра. Германската Wooga, стартувана во 2009-та година, стана најпопуларната европска гејминг компаниja, и со 46 милиони месечно активни играчи е втора најпопуларна гејминг платформа на Facebook, веднаш зад Zynga, креаторите на Farmville. Една од најпопуларните игри на Wooga е […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите обожаватели на постари игри. Good Old Games се враќа по кратката пауза. За тие што не се запознаени со GOG,  www.gog.com е платформа за дигитална продажба и зачувување на видео игри. Игрите кои ги продаваат се без заштита, а игрите ќе ви останат зачувани на GOG облакот  и во случај ако […]

Прочитај повеќе