Гејб Њуел, човекот зад кој стои компанијата Valve и платформата за дигитални игри – Steam, реши да ги удостои сите заинтересирани со AMA (Ask me Anything) сесија. Она што следува е збир од најинтересните прашања и одговори од представник на движечката сила која ги обедини гејмерите со Steam, а пружи незаборавно искуство со игри како […]

Прочитај повеќе

Крајот на една онлајн игра никогаш не е забавен за играчите, дури и ако долго не ја играат играта. Неодамна Asheron’s Call, MMORPG игра, најави дека по 17 години ќе ги затвори серверите, а оваа вест се чини најмногу погоди еден 74-годишен играч кој сега се обидува да пронајде нова занимација. YouTube каналот на неговиот […]

Прочитај повеќе

Samsung сериозно е заинтересиран да навлезе подлабоко во гејминг сегментот на ИТ пазарот, па со таа цел, на Gamescom конференцијата во Келн која е посетена од 300.000+ посетители го претстави своето портфолио на заоблени монитори. 24-инчниот монитор GFG70 нуди квалитетна слика и напредни опции за страстни гејмери, велат од компанијата. „Со оглед на фактот дека програмерите во процесот […]

Прочитај повеќе

Иако Олимписките игри се во тек,  главната спортска вест кај нас оваа недела не доаѓа од Бразил. Dota 2 The International го донесе најдобриот македонски e-спортист на сцена. Изминативе денови Сакса беше на социјалните мрежи, на медиуми и телевизии, дури веста беше и меѓу топ темите на Time.mk. И сите знаеа дека македонец е вице-шампион во е-спорт, […]

Прочитај повеќе

Е-спортот нема да исчезне, напротив; видеоигри не играат само хардкор гикови, а YouTube и Twitch се платформи кои привлекуваат огромно внимание дури и кога нема турнири. И ако се сметате за маркетинг експерти и ги игнорирате гејмерите, тогаш правите голема грешка, вели Ким Томсон од MediaVest. Една од причините поради која гејмерите сега се поинтересни за […]

Прочитај повеќе

Ако продажбата на стандардните десктоп и лаптоп компјутери е намалена, тогаш обидете се кај публиката која редовно ги надградува своите компјутери. HP дојде до очигледниот заклучок дека гејмерите се единствените што се грижат за хардвер, па претстави неколку нови гејминг лаптопи и десктоп компјутери, но и 32-инчен quad-HD монитор, јави Engadget. Omen лаптоп серијата доаѓа […]

Прочитај повеќе

Може да го разберете моето изненадување кога добив покана да одам во Собранието на Република Македонија за јавна дебата за гејминг. Што? Но, знаев дека видеоигрите и станаа интересна тема на пратеничката Лидија Димова која неодамна го спомна е-спортот кога се расправаше за Законот за спорт. Тогаш г-ѓа Димова направи лоша грешка споредувајќи го е-спортот […]

Прочитај повеќе

Во период кога Airbnb сериозно му се заканува на хотелиерството, сопствениците на хотели се приморани да бидат покреативни во привлекување на корисници. Цената не е единствената причина за клиентите кои бараат нешто поинтересно, како што покажува Arcade Hotel во Амстердам. Ова е можеби првиот хотел за гејмери, со редизајнираните соби инспирирани од ретро конзоли и […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на Skype ќе ги заштити корисниците од DDoS напади криејќи ја нивната IP адреса. Ова не беше пракса до сега, а адресата беше јавен податок, па нападите врз корисникот беа прилично едноставни. Оваа пракса најчесто се користи за напад врз гејмерите. Минатата година најчести напади имаше врз професионалните гејмери кои играат Dota 2 […]

Прочитај повеќе

Има добри вести за Sony, Nintendo и Microsoft. Нивните конзоли ќе можат да се натпреваруваат која прва ќе го освои кинескиот пазар, откако Кина ја тргна забраната за продажба на гејминг конзоли произведени надвор од земјата. Со новата одлука која до сега дозволуваше продажба на увозни конзоли само на трговски зони во Шангај, сега продажбата […]

Прочитај повеќе

Играњето на видеоигри со вашите пријатели ја подобрува способноста на играчите за соработка и истовремено ја намалува агресијата, велат резултатите од истражувањето кое го направија неколку универзитети во САД и Европа. Истражувањето е направено со кооперативните видеоигри, а споредбите во анализата се направени со играчи кои играат „насилни“ видеоигри, но и со испитаници кои воопшто […]

Прочитај повеќе

Македонската гејминг заедница овој викенд ќе се собере на Global Game Jam во Битола и Скопје, каде ќе се креираат игри во хакатон од 48 часа. Но, веќе за следната недела, во четврток на 29-ти јануари, е закажан петтиот Инди Пиво настан, на кој ќе се продолжи со дружењето. Тема ќе биде токму споделување на […]

Прочитај повеќе