Неделава зад нас, покрај стандардното кревање прашина, беше исклучително важна за гејмерите, особено ентузијастите за нови конзоли, затоа што на Nintendo Switch презентацијата нашироко се дискутираа потенцијалите на конзолата. Кои се предностите, но и недостатоците кои би можеле да ja дефинираат не само иднината на Nintendo Switch туку и идната форма на гејминг од пренослив […]

Прочитај повеќе

Премиерлигашот West Ham можеби наскоро нема да има прилика да потпише некоја супер-ѕвезда или да ја освои лигата, но ќе биде првиот англиски клуб кој ќе вработи гејмер. Клубот се подготвува за доминација на FIFA турнирите во видеоигри со спонзорство на Шон Ален, професионален гејмер кој го освои второто место на 2016 Fifa Interactive World […]

Прочитај повеќе

Што би направиле за една одлична графичка картичка? Дечките од GG.mk се скараа околу Gigabyte GeForce 980 GTX, дури и емисијата за игри беше ставена во знак прашање. Се разбира се беше на шега, но GG.mk ни покажа колкаво влијание има хардверот врз гејмерите. Моќен хардвер значи дека може да се ужива во игри со […]

Прочитај повеќе

Феликс Арвид Улф Кјелберг е најверојатно најголемата YouTube ѕвезда во моментов. Доколку не го препознавте според името, тогаш најверојатно го знаете по неговиот YouTube прекар PewDiePie. На YouTube е присутен од 2010 година и сега има над 32 милиони корисници кои го следат. Неговите видеа се прегледани над 6,6 милијарди пати, а само во 2013-та […]

Прочитај повеќе

Blizzard заврши со креирањето на дигиталниот споменик на Робин Вилјамс, кој се самоуби по изгубената битка со депресијата. Веќе се појавија и првите видеа и слики на дигиталниот лик на легендарниот комичар во World of Warcraft. Изборот на Blizzard за вечниот актер падна на улогата на г. Вилјамс од цртаниот Аладин каде тој ја имаше […]

Прочитај повеќе

Blizzard ќе му оддаде признание на Робин Вилјамс, еден од комичарите кој можеше да насмее секого.Актерот кој ненадајно не напушти, беше страствен играч на World of Warcraft, па играчите започнаа петиција со која бараат простор за г. Вилијамс во играта. За 24 часа петицијата ја потпишаа 11.000 подржувачи кои побараа NPC лик „кој ќе биде […]

Прочитај повеќе

Запознајте го Јусуг Мохамед, тинејџер кој најголем дел од своето слободно време го поминува во играње на видео игри, кој иако има само 18 години зад своето име има над 42.000 убиства во популарната Battlefield 3. Тоа што е интересно е дека Јусуф доаѓа од Сулајменија од Ирак, град во кој се одвива една од […]

Прочитај повеќе

Трпение до јуни и 350 долари е се што ви е потребно за новата преносна конзола од Nvidia. Цената ја прави Nvidia Shield најскапа преносна конзола, 100 долари повеќе од Playstation Vita. Оперативниот систем на Shield е Android што барем би требало да значи дека ќе има добра соработка со Play Games од Google. Хардверот […]

Прочитај повеќе

Умереното играње на видео игри не само што не е штетно туку напротив е корисно, објасни истражувачот Дафне Бавели во својот TED говор. Во своето излагање таа разбива некои митови за видео игрите, а резултатите се добиени од видео игри исполнети со акција односно FPS (first-person shooter). Нејзините искуства покажуваат дека обратно од претпоставките и тврдењата […]

Прочитај повеќе

Владимир Митревски – Ѓуле не игра игри, не е гејмер, но е режисер на „Reddakh“, првиот документарен филм кој не води во светот на македонската гејминг заедница. Неговиот филм ја раскажува вистинската приказна за Дуле a.k.a Reddakh, гејмер кој поради социјалните проблеми се впушта во активно играње на онлајн играта Conquer. Reddakh по цели денови ќе […]

Прочитај повеќе

Осван изгасен сајт и опасност од долго-годишна затворска казна, основачот на Megaupload, Ким Дотком го изгуби и првото место во онлајн табелата на Call of Duty. Имено Ким Дотком е страствен мултиплеер играч на Call of Duty: Modern Warfare 3 каде е познат како „MEGARACER“. Тој пред еден месец беше прво-рангиран на free for all […]

Прочитај повеќе

Што им е заедничко на Мила Кунис и Меган Фокс? Освен дека се преубави девојки, овие две холивудски звезди се што… верувале или не… гејмери! Можеби не се хардкор, но се доволни активни во игрите да станат сон на сите гикови. Во последното интервју за Collider Меган изјави: „Играм HALO, можете да го прашате мојот […]

Прочитај повеќе