Новите графички картички од Nvidia доаѓаат наскоро, компанијата ги претстави првите картички од 2000 серијата на Gamescom во Германија. Според првите најави ќе бидат навистина брзи, а според Nvidia дури 6 пати побрзи од сегашните. Според очекувањата компанијата се префрли на архитектурата Туринг и „рипна цела илјадарка“, па новите картички се 2xxx серија. Најверојатно ќе […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, четириесет и четврто издание. Сите оние кои предвреме ја имаат купено Destiny 2, ќе можат и предвреме да ја преземат играта за да веднаш се втурнат во бетата од 28.август. Оние кои не ја купиле играта, ќе можат […]

Прочитај повеќе

Со завршување на огромната летна распродажба, Valve ги објави и јунските резултати од анализите за хардверот и софтверот кој го користат Steam корисниците. На фронтот со процесорот, се чини дека Steam корисниците имаат малку љубов за AMD. Па така, неверојатни 81% користат Intel, а само 19% користат AMD процесор, што е за три проценти помалку […]

Прочитај повеќе

Ако пред само неколку дена изгледаше дека GTX 1080 Ti ќе биде картичка која ќе биде помеѓу GTX 1080 и Titan X Pascal, денес тоа не е случај. GeForce GTX 1080 Ti ќе биде најмоќна комерцијална графичка картичка на пазарот. Новата картичка доаѓа со истиот процесор како и Titan X, GP 102. 1080 Ti доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Откако ги задоволи најпребирливите корисници со GTX 1080 и GTX 1070, Nvidia е потготвена да го освои пазарот на поевтини модели со GTX 1060. Според првата најава, графичката има малку подобри перформанси од GeForce 980 Ti, но ќе биде многу поевтина. (Tnx на Александар Томашевски за забелешката). Графичките картички кои доаѓаат од Nvidia ќе чинат 300 долари, но […]

Прочитај повеќе

Неодамна Nvidia ги претстави GTX 1080 и 1070 графички картички наменети за гејминг, кои со перформансите ќе ги заменат не само Titan X, туку се подобри од две GTX 980 графички картички поврзани во SLI. Ова се првите графички картички со 16nm Pascal архитектура, што треба да ги возбуди сите хардвер и гејминг ентузијасти.   […]

Прочитај повеќе

Nvidia ги презентираше Geforce GTX 1080 и 1070, новите графички картички со Pascal архитектура, кои според најавите ќе бидат побрзи и поевтини од Titan X, што е одлична вест за сите гејмери. Новата картичка е толку брза што ги надминува и перформансите на две GTX 980 графички во SLI, јави PC World. Графичкиот процесор на […]

Прочитај повеќе

Nvidia ја најави новат high-end крафичка карта GeForce GTX Titan Z која изгледа навистина импресивно, но поради високата цена останува надвор од дофат на најголем дел од корисниците. GTX TItan Z доаѓа со два Kepler графички процесори и 12 GB видео RAM и без сомневање ќе биде графичка карта со неверојатни перформанси. Двата Kepler GK110 […]

Прочитај повеќе

Nvidia најави пет нови ноутбук графички процесори со Kempler архитектура. Претставените процесори се од 700M серија: GeForce 720M, 735M, 740M 745M и 750М ќе го зголемат бројот на процесори од оваа серија на седум. „Со GeForce 700 не доставуваме само подобри графички перформанси. Ви доставуваме ноутбук кој е доволно „паметен“ да го отклучи потенцијалот кој […]

Прочитај повеќе

Nvidia го претстави првиот quad-core чип за мобилни уреди кој е развиен од проектот Kal-El.

Прочитај повеќе