GTX 1080 Ti излезе невообичаено квалитетна графичка карта која не само што е помоќна од Titan X туку е и поевтина. Во меѓувреме, Nvidia ја најави Founders едицијата, а дел од останатите производители веќе се изјаснија со некои од нивните продукти. Asus произлегува со неколку 1080 Ti картички, двете од нив припаѓаат на RoG Strix […]

Прочитај повеќе

Хибридните верзии на GTX 1080 и GTX 1070 кои ги произведува EVGA се помеѓу најбрзите верзии на картичките досега. Двете доаѓаат со хибридно ладење што овозможува подобри перформанси и помало загревање. EVGA GTX 1080 Hybrid има работна фреквенција од 1.712MHz до 1.860MHz во „boost“-мод. Поради хибридното ладење картичката има повеќе простор за оверклоукување. Ладењето овозможува […]

Прочитај повеќе

(Доколку сакате да се вклучите во дискусијата, да прашате или споделите искуство, ве покануваме да се приклучите на форумот на IT.com.mk) Неодамна Nvidia го претстави GeForce GTX 1080 – првиот GPU базиран на Pascal архитектура, која има двојно поголем капацитет за виртуелната реалност (VR), во споредба со GeForce GTX TITAN X. Pascal покажува значително зголемување […]

Прочитај повеќе

„Ох ќе бидам зависник од ова!“ е заклучокот на Адам Савиџ од Mythbusters, по посетата VR Funhouse и тестирањето на физичкиот енџин на Nvidia. Реакциите на Адам се како што ги помниме од MythBusters, a доколку ви недостасува шоуто можете и да ја посетите неговата веб-страница Tested.com.

Прочитај повеќе

Изгледа дека ќе беше преоптимистично да веруваме дека по Nvidia и AMD ќе претстави графички картички кои ќе бидат лудо побрзи од претходниците. Сепак има добри вести од AMD, новата Radeon RX 480 ќе чини само 200 долари. Се чини дека со овој потег AMD нема да се фокусира на „најизгорените“ гејмери за кои единствена […]

Прочитај повеќе

Неодамна Nvidia ги претстави GTX 1080 и 1070 графички картички наменети за гејминг, кои со перформансите ќе ги заменат не само Titan X, туку се подобри од две GTX 980 графички картички поврзани во SLI. Ова се првите графички картички со 16nm Pascal архитектура, што треба да ги возбуди сите хардвер и гејминг ентузијасти.   […]

Прочитај повеќе