Во чудно истакнување на моќ и угнетеност истовремено пред меѓународната јавност, исламските фундементалисти Хамас ги твитање нападите врз Тел Авив со софистицирани ирански ракети Fajr-5. Организацијата владее со појасот Газа, отсечен дел од Палестина, кој е контроверзно затворен од Израел. Иако Газа со години е место за битки меѓу палестинците и израелците, сепак ова се […]

Прочитај повеќе

Anonymous продолжува да спроведува правда низ целиот свет. Oвој пат мета на хакерската група беа изралеската служба за разoзнавање Мосад, изралеските одбранбени сили, како и израелската агенција за разознавање позната како Шабак или Шин Бет. Пред неколку дена Anonymous испрати закана до Израел, најавувајќи дека ќе нападне доколку продолжи со блокирањето на хуманитарната помош наменета […]

Прочитај повеќе

Израел нападна флота од шест бродови кои носеа тони материјал во појасот Газа. Бродовите се обиделе да ја пробијат блокадата да го пренесат материјалот, како цемент кој Израел го забранува во Газа, по што резултирало со реакции и напад. Има десетина загинати активисти и повредени шест израелски маринци, пренесува BBC на македонски. Некои .мк медиуми пренесуваат дека меѓу активистите имало и тројца македонци.

Прочитај повеќе