Samsung го најави новиот Galaxy Tab S, првиот таблет компјутер кој ќе доаѓа со WQXGA (2560х1600) AMOLED дисплеј, јавува Sammobile. Изгледа дека во компанијата се презадоволни од сензорот за отчитување на отпечатоци, па одлучија да го додадат и на таблет компјутерот, а новитет е поддршката за повеќе корисници кои ќе бидат препознаени според отпечатокот на […]

Прочитај повеќе

Според Gizmodo, Galaxy Tab 3 е уште еден нов и досаден Android таблет компјутер. Реномираниот ИТ блог не вели дека му фали нешто на уредот со кој може да се прават и телефонски повици, туку дека „како и секој друг Samsung таблет компјутер“. Со ова се согласува и Verge кои велат дека уредот нема апсолутно […]

Прочитај повеќе

Британскиот Aпелационeн суд пресуди повторно во корист на Samsung, велејќи дека дизајнот на таблет компјутерот Galaxy Tab не е премногу сличен со дизајнoт на iPad на Apple. Судот само ја потврди одлуката донесена во јули од судија во Високиот суд од Лондон кој тогаш рече дека уредите на Samsung „не се толку кул“ како тие […]

Прочитај повеќе

Apple го тужи Samsung веќе некое време низ цел свет, од САД па се до Австралија. Многу од тужбите американската компанија успеа да ги добие. Се разбира оваа ситуација воопшто не им се допаѓа на Samsung, па одучија да го возвратат ударот заканувајќи се дека ќе се обиде да ја забрани продажбата на најновиот iPhone […]

Прочитај повеќе

Еден процент од севкупното глобално сурфање се прави преку таблет компјутерот на Apple, покажува извештајот на фирмата за веб анализа, NetMarketShare.

Прочитај повеќе

Откако Apple поднесе тужба против јужно корејската фирма велејќи дека им го копира дизајнот и изгледот на паметните телефони и таблет компјутери, Samsung најави контра-тужба велејќи дека „ќе се обиди да си ја заштити својата интелектуална сопственост“.

Прочитај повеќе

Новите Galaxy Tab 8.9 и Galaxy Tab 10.1 таблет компјутери на Samsung се ултра тенки, само 8.6 милиметри, што е 0.2 милиметри потенок од Apple iPad 2 и со тоа се „најтенките“ таблет компјутери.

Прочитај повеќе

Samsung претстави демо од Home Watcher (домашниот чувар) софтверот за далечинска контрола на сите домашни уреди преку Galaxy Tab, таблет компјутер кој ќе биде објавен во ноември. Демово покажува неколку интересни опции. Пример, ја пренесува телевизијата на вашиот таблет, но уште поинтересно ви прикажува рецепти со состојките кои ги имате во фрижидерот во моментот. Дури и далечински да ја загреете печката за да биде спремна веднаш да готвите.

Прочитај повеќе

Samsung Galaxy Tab е таблет кој работи на Android 2.2. (Froyo), има 7 инчен TFT-LCD екран со резолуција од 1024×600 пиксели, 512 MB рам и 16 или 32 GB внатрешна меморија, има 3MP камера со блиц, како и предна камера за видео четови, WiFi и 3G конекција, тежи 380 грама и би требало да биде директна конкуренција на Apple iPad.

Прочитај повеќе