Конечно Sony го објави планот кои го имаат со Gaikai. Oткако го купија пред повеќе од година, во голем дел бевме убедени дека Sony сериозно размислува да го понуди играњето преку облак на корисниците. Годинава на CES 2014 Sony и официјално ја понуди PlayStation Now услугата – гејминг преку облак кој нема да биде достапен […]

Прочитај повеќе

Sony го најави својот ТВ приемник базиран на рачната конзола PlayStation Vita. PlayStation Vita TV покрај поддршката за ТВ канали како Netflix и Hulu ќе поддржува и играње на наслови кои се излезени за PlayStation 1, Vita и нејзиниот претходникот PSP. Како што навестува и името PlayStation Vita TV, уредот е целосно базиран на хардверот […]

Прочитај повеќе

Sony ја купи гејминг платформата Gaiкai за околу 380 милиони долари. Со ова јапонскиот гигант ќе ја добијат инфраструктурата на Gaikai заедно со технологијата која овозможува „стрим“ на игрите. Интересот на Sony за „Games on Demand“ услуги не е нов, „шпекулации“ за аквизиција се појавија уште во мај. Sony нема објаснето како ќе ја користи […]

Прочитај повеќе

Како секоја година и оваа очите на гејмерите се вртат кон Лос Анѓелес за овогодинешниов Е3. Саемот ќе започне на 4 јуни, а некако веќе традиционално ќе започне со презентацијата на Microsoft. Иако е речиси извесно дека годинава нема да видиме Xbox 720, сепак најавите за нова конзола најверојатно ќе донесат и најави за пад […]

Прочитај повеќе

Еден од визионерите во Microsoft, Брајан Принц на конференцијата за гејминг дизајнери одржана во Кина ги сподели своите идеи и мислења за иднината и сегашноста на Cloud-гејмингот. Според потрешените пари од 2,5 милијарди долари кој Microsoft ги инвестирал во шестте сервери кој ќе го опслужуваат Azure облакот, и милијардите кои се потрошени на развој очигледно […]

Прочитај повеќе

Сликата погоре јасно покажува World of Warcraft на iPad. Но таблет PC-то го нема потребниот хардвер да ја стартува видео играта?!

Прочитај повеќе

Дали би сакале да ги играте најновите игри на максимум графика без купување на скапи хардвер делови? Тогаш запознајте се со cloud computing концептот. Со кратки зборови, cloud computing e услуга преку интернет, со подолги, ова е концепт за складирање на цели оперативни системи, податоци, мултимедија на еден огромен сервер/и, до кој имате пристап преку вашиот компјутер преку интернет без да инсталирате додатен софтвер или хардвер.

Прочитај повеќе