Фудбалските судиите ја губат битката со технологијата. На следното светско првенство во Бразил во 2014 година ќе се користи технологија за да се одреди дали топката ја поминала гол линијата. Технологијата ќе биде прифатена откако ги помина првите тестови на Клубското светско првенство во Јапонија во декември (иако интересно немаше контроверзна ситуација), а втората проверка […]

Прочитај повеќе

За многумина англиската Премиер лига е највозбудливата фудбалска лига во светот, но двата најголеми клубови сепак се шпанските Реал Мадрид и Барселона. Овие два клуба придонесуваат многу кон популарноста на оваа лига што се забележува и на друштвените мрежи, кои се место за дискусија и расправии меѓу фановите. Ако ги споредиме на Twitter, ќе видиме […]

Прочитај повеќе

Покрај највисоката победа во финале на Европско првенство, годинашното EURO 2012 постигна и рекорд на Twitter. Бројката од 15.358 твитови во секунда е нов рекорд за било кој спорт кој се коментирал во реално време на Twitter. Рекордот е постигнат истовремено со четвртиот гол на Шпанија. Во својoт пост Twitter соопшти дека во време на финалниот […]

Прочитај повеќе

Дебатата дали е потребна видео технологија на гол линија или пак петиот судија е доволен се чини дека заврши. Победи потребата од технологијата која ќе ги елиминира човечките грешки каква што го видовме на вчерашниот натпревар меѓу Англија и Украина, ко-домаќинот на Европското првентсво, на кој судијата од 2 метри не виде дека топката во […]

Прочитај повеќе

Благодарение на супер активната .мк Twitter заедница, се повеќе може да се види организација на разни #tweetup-и, oдносно настани за дружба меѓу твитерџиите. Тоа што е за одбележување е што утре, среда 09.11, се случува прв #tweetup организиран од компанија. Се работи за настанот #твитерајвар организиран од Дием-ГП, компанија за производство и преработка на овошје […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната фудбалска игра на Facebook, Тоp Еleven Football Manager на српското студио Nordeus стигна до уште еден неверојатен успех – 1 милион активни играчи дневно! Nordeus само пред еден месец објави дека Top Eleven надмина над 4 милиони играчи месечно, што ја прави друштвената игра попопуларна од Fifa Superstars. Тоp Eleven Football Manager е стартувана […]

Прочитај повеќе

Секоја година од ребрендирањето на International Soccer Superstar во Winning Eleven односно Pro Evolution Soccer како што е позната фудбалската франшиза на Konami, љубителите на фудбалот насекаде прават споредба помеѓу оваа игра и малку попопуларната FIFA. И покрај тоа што критиката вообичаено е понаклона кон EA Spots, и на нивниот серијал му дава подобри оценки, […]

Прочитај повеќе

По само една недела од излегувањето FIFA 2012 се продаде во 3,2 милиони копии. Освен што според овие бројки FIFA е најпродавана игра во првата недела оваа година, играта е и најпродавана спорска симулација до сега. Според продажбата FIFA 2012 го надминува својот претходник FIFA 2011 во првата недела за 23 отсто. Од првите имресии […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните фудбалски игри на Facebook, Тop Eleven на српската Nordeus, која неодамна стана поиграна и од Fifa Superstars, сега ја надмина и бројката од 4 милиони активни корисници месечно. Top Eleven е стартувана пред една година, и е фудбалска игра каде играчот е менаџер на тим, со можност да купувац и продава фудбалери, […]

Прочитај повеќе

Сите љубители на фудбалот можат да започнат да се радуваат бидејќи од сега ќе можат да гледаат фудбал на Facebook. Првиот натпревар од англискиот ФА куп помеѓу тимовите на Аскот Јунајтед и ФК Вембли ќе биде директно пренесуван на Facebook страницата на Budweiser UK, компанија која неодамна стана официјален спонзор на ФА купот, потпишувајќи три […]

Прочитај повеќе

Не мора да седите пасивно пред телевизор вечерва во 21:00 гледајќи го El Clasico, дуелот меѓу Барселона и Реал Мадрид, еден од најголемите фудбалски натпревари. Следете го натпреварот онлајн и вклучете се во дискусијата!

Прочитај повеќе

Се објави најновата FIFA 2011. Дали е подобра од претходната? Како ќе се спореди со Pro Evolution Soccer, која е пореална, позабавна, што има ново…? Тоа се прашањата на еден куп фудбал ентузијасти, прашања кои ги одговори Fiasco објавувајќи интересна рецензија на Fifa 11 на форумот.

Прочитај повеќе