Англиската премиер лига се договори со креаторите на Football Manager, Sports Interactive, клубовите од лигата да ја користат базата на податоци од играта за откривање на нови таленти. Податоците од играта ќе бидат интегрирани во Prozone RECRUITER, платформа која ја користат скаути од клубовите од целиот свет. Податоците од Football Manager се толку детални што […]

Прочитај повеќе

Вчера Германија постави неколку нови рекорди на светските фудбаски првенства. Првин го остварија најголемиот резултат од 7:1 во полуфинале на Светски Куп. Втор рекорд е што го понижија Бразил, една од најголемите светски фудбалски сили, и што го победија токму во Бразил, каде се одржува првенството, на домашен терен каде бразилската репрезентација немаат забележано пораз […]

Прочитај повеќе

Бразил и Хрватска го отвараат Светското фудбалско првенство во Бразил во четврток во 22:00 часот. Со првиот натпревар започнува и новата ера на Светското првенство кое ќе изобилува со нова технологија од егзоскелетот со кој парализираниот тинејџер ќе го отвори првенството со помош на мозочните бранови, до GoalControl проверка дали топката ја поминала гол линијата […]

Прочитај повеќе

Squawka e бесплатна iPhone и веб апликација која треба да ја поседува секој љубители на фудбалот. За разлика од останатите слични апликации тимот зад Squawka е навистина опседнат по статистика, па покрај вообичаените опции апликацијата доаѓа со куп статистики: најдобар асистент, најпрецизен додавач, најмногу голови и слично. Апликацијата е поделена на неколку секции: лидери, лига, […]

Прочитај повеќе

Секој што се обложува на спортски натпревари знае дека неговиот систем успева, и затоа е важно да се знае која обложувалница ќе му исплати најмногу пари, нели? Шегата на страна, MaxBet.mk е нов македонски сервис кој им помага на фудбалските ентузијасти кои си ја прават саботата и неделата позабавна со игрите на среќа, да ги […]

Прочитај повеќе


Првенства, резултати, голови, видеа и последни новости за Светското првенство во Бразил… Сите овие информации се спакувани во официјалната, и прекрасна, апликација на FIFA за Android и iOS. Апликацијата не е само за еден аспект oд фудбалот, не е направена да ги следите само резултатите, ниту пак да читате само вести за националните репрезентации, туку […]

Прочитај повеќе

Премиер лигата, Француската тениска федерација и неколку издавачи на музика се откажаа од тужбите против YouТube, известува Guardian. Спорот помеѓу YouТube и Премиер лигата траеше шест години од 2007 година, а се однесува на прекршување на авторските права за видеата кои ги закачуваат клубовите и фановите. Спорот започна околу видео клипови кои се снимени од […]

Прочитај повеќе

Без врска дали сте фан на обложувалниците или сте фудбалски фанатик запален по европските лиги или Лигата на шампиони, вие посетувате сајтови за резултати. Но, доколку сакате да ги следите резултатите каде и да сте во реално време, тогаш ви се потребни мобилни апликации, и тоа добри апликации кои ќе ви праќаат нотификации за секој […]

Прочитај повеќе

EA ја објави мобилната верзија на најновата FIFA 14 која може да ја преземете бесплатно за iOS и Android. Оригиналната игра за PlayStation, Xbox и десктоп ќе биде достапна од 27-ми септември во Европа. Бесплатната мобилна верзија не значи дека EA заборави на профитот од најновото издание на една од најпопуларните спортски франчизи. Во апликацијата […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните фудбалски менаџерски симулации, Football Manager, од следната година, т.е. од следната сезона, кога ќе биде објавена FM 2014, ќе добие поддршка и за GNU/Linux, најавија од Sports Interactive. Играта ќе биде поддржана на Ubuntu 12.04. So the promised snippet of #FM14 news. As well as being on Mac & Windows, it will […]

Прочитај повеќе

Српското гејминг студио Nordeus успеа да го ангажира тренерoт на Реал Мадрид, Жозе Мурињо како заштитно лице на својата Top Eleven игра која има над 10 милиони играчи. Ангажманот на еден од најтрофејните фудбалски тренери е неверојатно достигнување за гејминг студиото кое пред само недела дена го прослави својот трет роденден. „Со желба да го […]

Прочитај повеќе