Веќе утре започнува светското првенство во најважната споредна работа на светот, фудбалот. Фудбалски репрезентации од 32 држави ќе се натпреваруваат за еден трофеј, трофеј кој ќе покаже која е најдобрата репрезентација. За жал, гледачите од Македонија нема да ја имаат можноста како гледачите од САД. Таму гледачите ќе имаат можност сите 64 натпреварите да ги […]

Прочитај повеќе

Amazon продолжува со додавање на содржини на својата платформа Amazon Prime. Компанијата ќе има право да стрима во живо 20 натпревари од Премиер лигата. Со ова компанијата е прва од американските гиганти која потпиша договор со спорт кој не е дел од националните лиги. Договорот започнува со реализација од 2019 година и ќе трае следните […]

Прочитај повеќе

Фудбалските стадиони ретко кога воведуваат новитети. Fifa и Uefa долго размислуваат за гол технологија, технологија за офсајд и слично, но досега нема промени. Финалето на Лигата на шампионите сепак ќе има нова технологија, иако не на теренот. Полицијата ќе користи препознавање на ликови на фановите кои доаѓаат на стадионот. Властите и полицијата во Кардиф, каде […]

Прочитај повеќе

Видео технологија за препознавање на офсајд на двапати ја корегираше одлуката на судиите на натпреварот помеѓу Шпанија и Франција, јави BBC Sport. Станува збор за пријателски натпревар одигран во Париз во кој Шпанија победи со резултат од 2:0. Судијата на теренот по „консултации“ со видео технологијата најпрво го поништи голот на Антоан Гризман. Причината за […]

Прочитај повеќе

Доколку ја посетите Steam страната за Football Manager 17 ќе забележите две интересни работи. Прво, играта веќе има стотици рецензии. Второ, 70 проценти од рецензиите се негативни. Првата работа е како директен резултат од желбата на Sega да овозможи предвремен пристап до играта за сите оние кои ќе ја нарачаат FM17 пред нејзиното официјално излегување. […]

Прочитај повеќе

Narrativa е шпански стартап кој работи на технологија која ќе им овозможи на навивачите на помалите, локални тимови, да останат информирани за резултатите од натпреварите. Компанијата работи на технологија која собира куп „сирови“ податоци и од нив прави текстови. Идејата за новинарски текстови кои ќе бидат пишувани од алгоритам не е новитет. Сепак, бројот на […]

Прочитај повеќе

Српското студио Nordeus ја најави новата верзија на играта со која го освоија фудбалскиот свет, Top Eleven. Новитет сега се нови и подобрени опции за тренинзи со која играчите имаат додатни можности за менаџирање, а со тоа и поголема контрола над тимот. Тренинзите овозможуваат неколку бенефити: индивидуален развој на фудбалерите, бонуси за нападот, одбраната, кондицијата […]

Прочитај повеќе

Шпанскиот фудбалски клуб, и воедно најскапиот спортски клуб во светот, Real Madrid започнува соработка со една од најголемите ИТ компании Microsoft. Звучи како „match made in Heaven”, но се работи за партнерство кое може да го следат сите фудбалски клубови. Фудбалскиот клуб и технолошкиот гигант потпишаа четири годишно партнерство кое треба да ги приближи навивачите […]

Прочитај повеќе

Гласовниот асистент на Microsoft, Cortana ќе започне да ги прогнозира и резултатите на Англиската премиер лига. Првата прогноза е за најстарото градско дерби во Англија помеѓу Ливерпул и Евертон, а Cortana прогнозира дека 12.5 отсто се поголеми шансите за победа на Ливерпул. За второто градско дерби кое се игра викендов Арсенал и Тотенхем, Cortana пресмета […]

Прочитај повеќе

Развиена од српското студио Nordeus, Тop Еleven Football Manager е една од најуспешните фудбалски симулации. Во моментов играта има над 100 милиони регистрирани корисници, од кои 10 милиони се активни месечно. Играта стартуваше во 2010-та година како Facebook игра, за подоцна, како што и раснеше популарноста да биде достапна и за мобилните платформи. Сега е […]

Прочитај повеќе

Српското студио Nordeus, креаторот на супер популарната Facebook игра Top Eleven, ја стартуваше својата нова друштвена игра со обложување – Sportster. Една година по нејзината најава, играта сега е во отворена бета. Сепак доколку не сте премногу голем љубител на обложување, тогаш можете да ја прескокнете играта без да се двоумите. Станува збор за спортско […]

Прочитај повеќе

Премиер лигата им забрани на фановите да ги споделуваат головите и интересните моменти од фудбалските натпревари на Vine или во форма на gif анимации, пренесува BBC. Според Премиер лигата, која е строга во заштитата на правата на Sky Sports и BT Sport, кои платија рекордни 3 милијарда фунти за ексклузивни телевизиски преноси, објавувањето на кратки […]

Прочитај повеќе