Изборите во Франција се закажани за април; на неколку месеци пред изборите Google и Facebook најавија соработка за точно информирање на граѓаните. Новата платформа CrossCheck треба да им помогне на граѓаните да добијат точни информации. CrossCheck е основана од First Draft News, невладина организација чиј што ко-основач е Google News Lab. Официјално платформата во Франција ќе […]

Прочитај повеќе

Во вообичаен ден, Tesla Model S е еден од најбезбедните автомобили,но на лош ден е „опасност на тркала“. По неколку сообраќајни незгоди, во ново видео, може да се види како Tesla Model S целосно гори за 5 минути. За среќа, во несреќата која се случи во Франција, нема жртви, а патниците и возачот на автомобилот навреме […]

Прочитај повеќе

Судот во Париз одлучи дека UberPoP е нелегален сервис за транспорт, и го казни сервисот со 900.000 долари, додека двајцата менаџери се поштедени од затворска казна, јави Venturebeat. Судски процес се одвиваше против Пјер-ДимитриГоре-Коти, генерален менаџер на Uber за Западна Европа, и Тибо Симпал, генерален менаџер на Uber за Франција. Двајцата поминаа со парична казна од […]

Прочитај повеќе

Компаниите во Франција кои имаат над 50 вработени повеќе не смеат да им испраќаат електронска пошта на своите вработени откако ќе заврши работното време. Новиот амандман е поддршка на правото да се биде офлајн, кое сепак нема да мораат да го практикуваат компаниите со помалку вработени. „Вработените физички ги напуштаат канцелариите, но остануваат врзани на електронски […]

Прочитај повеќе

Франција и Британија ќе инвестираат 2 милијарди евра за креирање на дрон кој ќе им стави крај на сите дронови. Планот предвидува креирање на дрон досега кој би можел да се користи за следење и набљудување, но и за ракетирање на различни мети. „Овој дрон ќе биде најсовремениот во Европа“, вели премиерот на Велика Британија, […]

Прочитај повеќе

Facebook доби нова тужба во Франција поради слика од 19-ти век. Најголемата социјална мрежа е под обвинение за цензура откако отстрани фотографии на кои се гледаше слика од 19 век која е поексплицитна од другите. Уметничкото дело L’Origine du Monde на Гистав Курбе беше во фокусот пред една година кога Facebook го затвори профилот на […]

Прочитај повеќе

Како што се очекуваше, пресудата против Facebook од белгискиот суд предизвика реакција и во останатите земји-членки на Европската Унија. Франција му даде три месеци на Facebook да престане да ги следи сите други кои немаат профил на мрежата, а ги следи преку Like и Share копчињата што се поставени на сајтовите. Можеби помалку чудно, но […]

Прочитај повеќе

Франција нема да воведе забрана за Tor и Wi-Fi, ниту во случај на вонредна состојба. Дел од властите во Франција побараа забрана и ограничување на овие поволности, но премиерот Мануел Валс вели дека не слушнал за вакво барање. „Интернет е слобода, неверојатно средство за комуникација помеѓу луѓето, со придобивки за економијата. За жал, им овозможува […]

Прочитај повеќе

Парламентот на Франција одлучи да ја зголеми моќта на извршната власт која сега има овластување да ги блокира интернет комуникациите во ситуации кога ќе биде прогласена вонредна состојба. Амандманот 50 е изгласан како мерка да се спречат идни напади и ширење паника по вонредна ситуација, како нападите во Париз во кои беа убиени 129 луѓе. […]

Прочитај повеќе

Францускиот уставен суд одобри контраверзни промени на законите за електронска комуникација со кои се овозможуваат нови начини за следење на разговорите на корисниците. Со промените во законот разузнавачките и безбедносните агенции во Франција ќе можат да собираат мета податоци, да користат keylogger софтвер за следење на комуникациите и тоа без да има потреба од судски […]

Прочитај повеќе

И покрај тоа што беа разгневени што САД ги прислушувала нивните претседатели, сепак Французите изгласаа подеднакво контрoверзен закон за шпионирање. Законот доаѓа по терористичките напади во јануари врз магазинот Charlie Hebdo, што е исто сценарио како и во САД, каде „Патриотскот акт“ кој им ги одврза рацете на NSA да прислушува беше донесен по терористичкиот […]

Прочитај повеќе

Неподносливоста и тензиите помеѓу таксистите и возачите на Uber во Париз ескалираа во насилни протести. Превртени и запалени Uber возила, блокади на улиците, запалени автомобилски гуми, малтретирани возачи на Uber се само дел од инцидентите што се случуваат во главниот град на Франција. „Се соочуваме со постојана провокација од Uber на која може да има […]

Прочитај повеќе