Соединетите Американски Држави, Русија и Кина не го потпишаа меѓународниот договор се кој се креира рамка за сајбер безбедност. Договорот е под покровителство на францускиот претседател Емануел Макрон и неколку технички компании помеѓу кои и Microsoft, Google и Facebook. Договорот треба да биде пандан на Женевската конвенција за интернет. Со него ќе се креираат некакви […]

Прочитај повеќе

Францускиот министер за култура повика на отстранување на страни кои стримаат пиратска содржина. Ова е со цел да се намали епидемијата на пиратирани содржини за онлајн стрим на видео, јави TorrentFreak. Барањето на министерот е да се овзможи блокирање од интернет провајдерите, пребарувачите и рекламните агенции. Министерот за кумтура на Франција, г.  Франбсоа Нисен побара […]

Прочитај повеќе

Во Франција започнува изградбата на најголемиот Hyperloop досега. Hyperloop Transportation Technologies ќе го гради 320 метарскиот систем кој е со најголем дијаметар во светот. Почетокот на системот треба да биде завршен до 2019 година, а потоа ќе бидат додаден уште 1 километар. Ова е прв пат системот за транспорт кој ќе биде тестиран да биде поблизок […]

Прочитај повеќе

Едно е сигурно, со самиот избор на Емануел Макрон, Франција доби поинаков претседател од претходните. Претседателот сакаше да ги привлече стартапите во Франција, а со Брегзит виде можност да стане нова омилена дестинација на многу стартапи. Сега Франција има нов план, да стане развоен центар за вештачка интелигенција. Француската влада веќе има и план. Инвестиција […]

Прочитај повеќе

Од септември, со почетокот на новата учебна година, учениците во Франција повеќе нема да може да користат паметен телефон на училиште. Ова е одлуката на Француската влада која смета дека телефоните им пречат на учениците. Децата ќе можат да ги носат телефоните на училиште, но нема да смеат да ги користат. Во текот на целиот […]

Прочитај повеќе

Франција сака да го забрани користењето на фосилни горива во 2040 година. Ова значи дека сите возила на улиците во Франција ќе мора да бидат со електричен или некој друг чист погон. Планот на новиот претседател Имануел Макрон е Франција до 2050 година да биде јаглерод неутрална, јави Independent. Франција има повеќе производители на возила. Renault, […]

Прочитај повеќе

Најголем дел од технолошките стартапи и компании сонуваат да се преселат во Калифорнија и таму да продолжат со развојот. Ова важи дури и за поединците кои со своето знање и идеи помогнаа да се развијат најголемите стартапи и компании во САД. Сепак по доаѓањето на власт на Доналд Трамп, визите за квалификувани работници потешко се […]

Прочитај повеќе

Емануел Макрон е новиот претседател на Франција. Сепак на неколку дена пред изборите, во изборниот молк во јавноста беше објавена имејл комуникацијата на кандидатот за претседател. Се покажа дека комуникацијата не влијаеше на резултатот на изборите, но останува прашањето, кој ги организира нападите? Слични објави имаше и за Хилари Клинтон, иако таа имаше доволно време […]

Прочитај повеќе

Изборите во Франција се закажани за април; на неколку месеци пред изборите Google и Facebook најавија соработка за точно информирање на граѓаните. Новата платформа CrossCheck треба да им помогне на граѓаните да добијат точни информации. CrossCheck е основана од First Draft News, невладина организација чиј што ко-основач е Google News Lab. Официјално платформата во Франција ќе […]

Прочитај повеќе

Во вообичаен ден, Tesla Model S е еден од најбезбедните автомобили,но на лош ден е „опасност на тркала“. По неколку сообраќајни незгоди, во ново видео, може да се види како Tesla Model S целосно гори за 5 минути. За среќа, во несреќата која се случи во Франција, нема жртви, а патниците и возачот на автомобилот навреме […]

Прочитај повеќе

Судот во Париз одлучи дека UberPoP е нелегален сервис за транспорт, и го казни сервисот со 900.000 долари, додека двајцата менаџери се поштедени од затворска казна, јави Venturebeat. Судски процес се одвиваше против Пјер-ДимитриГоре-Коти, генерален менаџер на Uber за Западна Европа, и Тибо Симпал, генерален менаџер на Uber за Франција. Двајцата поминаа со парична казна од […]

Прочитај повеќе

Компаниите во Франција кои имаат над 50 вработени повеќе не смеат да им испраќаат електронска пошта на своите вработени откако ќе заврши работното време. Новиот амандман е поддршка на правото да се биде офлајн, кое сепак нема да мораат да го практикуваат компаниите со помалку вработени. „Вработените физички ги напуштаат канцелариите, но остануваат врзани на електронски […]

Прочитај повеќе