Еден од најголемите проблеми кај гејмерите е поврзан со падот на FPS. Скромните гејмери со послаби конфигурации обично се задоволни со искуството кое им се пружа со стабилни 30 FPS, но доколку бројката оди надолу, особено под 25 FPS, целокупното искуство знае да биде значително загрозено. Од друга страна, гејмерите со натпреварувачки дух и длабок […]

Прочитај повеќе

Нема кој не слушнал за феноменалната пукачка игра во прво лице – Doom. Во раните деведесетти години, Doom беше играта поради која се закажуваа гости кај ретките среќници кои имаа компјутер. MiniDoom 2 е игра која ќе проба да ја разбуди таквата носталгичност, но од целосно нова димензија. Имено, ако оригиналната игра беше FPS, ова […]

Прочитај повеќе

Не е никаква тајна дека сме огромни љубители на FPS игрите. Пукачките игри во прво лице се способни за кратко време да сервираат инстантно задоволство и да ги наградат вашите сетила со експлозивен коктел од адреналински моменти. Според најновото истражување во полето на молекуларната психијатрија, таквото нешто се чини дека воопшто не е добро, особено во […]

Прочитај повеќе

На 13.декември, една од нашите кандидати за FPS игра на годината, доби корисно надополнување кое, покрај серија од прилагодувања во гејмплејот и исправки, се одликува и со нова мапа, но и оружје во форма на самострел со гранати. Играчите кои предвреме ја нарачале Battlefield 1 или сопствениците на Premium Pass DLC ја имаат честа први […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, дванаесетто издание. FPS игри на годината е нашата скромна листа од најдобрите пукачки игри во прво лице кои дефинитивно ќе остават белег во 2016-та година. Разгледајте ги нашите предлози, а потоа придружете нѝ се на социјалните мрежи и […]

Прочитај повеќе

FPS или First Person Shooter е акциона игра во прво лице каде играчот ја искусува акцијата преку очите на протагонистот. Почетоците на FPS датираат уште од далечната 1973 година, со развојот на играта Maze War, но популарност на овој жанр не експлодира се до 1992-та година, кога излезе Wolfenstein 3D и го воспостави урнекот за […]

Прочитај повеќе

Што е Dishonored 2? Како што веќе напоменавме претходно, Dishonored 2 ви дозволува да продолжите да ги негувате вашите прикрадувачко-атентаторски способности со истиот ветеран од првата игра, Корво, или пак со сега-пораснатата Емили. Со оглед на нелинеарната природа на играта, имате потполна слобода во сите пристапи и односи со непријателите. Во ова значително помага новиот […]

Прочитај повеќе

Што е Call of Duty: Infinite Warfare? Со Infinite Warfare, серијалот Call of Duty се префрлува во далечна иднина и ја става судбината на целиот соларен систем во рацете на капетанот Ник Рејес (гласот и ликот се позајмува од актерот Брајан Блум – Game of Thrones). Со оглед на футуристичката тема, имате на располагање нови […]

Прочитај повеќе

За Project Titan се зборуваше долго, долго време. Очекувањата беа дека Blizzard, кој се прослави со Warcraft, Diablo, Starcraft и World of Warcraft, ќе претстави некој нов вид на MMO што ќе ги воодушеви сите како што направија со World of Warcraft. Но, откако го прекина проектот, Blizzard ја претстави Overwatch која можеби најдобро би […]

Прочитај повеќе

Студиото Harmonix кое стои зад видео игрите Rock Band и Dance Central ќе се обиде во нов жанр – музички шутер. Слично како и во останатите игри во FPS жанрот, фокусот ќе биде на мултиплеер играњето, но за разлика од останатите игри во Chroma играчите ќе се напаѓаат со музика. Музиката во играта ќе има […]

Прочитај повеќе

Strike Vector е нова мултиплеер игра од инди студијото Regequit. Tоа што е навистина импозантно е што најголем дел од играта е крирана од четири ентузијасти на кои подоцна им се приклучија петмина, сочинувајќи тим кој креира сосема нов тип на FPS. Ragequit е независно студио, но дел од неговите членови се ветерани кои работеле […]

Прочитај повеќе

Игрите за GNU/Linux се сѐ поактуелна тема, а тоа веќе го напоменавме и во текстот за „Дали е време да се вратат специјализираните GNU/Linux гејминг дистрибуции?“. Како продолжение на тоа, денес би сакале да ви претставиме три FPS игри, надвор од Steam, кои ќе го размрдаат секој кој сака да испроба како е да се […]

Прочитај повеќе