Instagram наскоро би можел да започне да ги користи Facebook Places наместо Foursquare. Сепак барем засега единствено се тестира можноста за замена на бесплатното Foursquare API, со она на матичната компанија. Wait, did Facebook just secretly stop using Foursquare's API for location services on Instagram and replace it with their mapping service? — Guy Barnhart […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Foursquare отсега ќе можат да ги чекираат и своите пријатели, но ќе мора да имате дозвола од нив за тоа. Досега можевте да ги спомнувате пријателите кога се чекиравт,е но не и да ги чекирата, па корисниците користеа трети апликации за да го направат ова. Отсега ќе може да ги селектирате пријателите и […]

Прочитај повеќе

Foursquare ја лансираше својата посебна iPhone апликација која ќе им ја олесни работата на админите и одржување на нивните бизниси, објавување на написи, активирање на специјална понуда и општи информации за нивните корисници. Апликацијата им овозможува на корисниците да објавуваат фотографии преку својот телефон или статуси, како и да ја споделуваат таа содржина со своите […]

Прочитај повеќе

За време на празниците Foursquare објави некои прилично големи промени во приватноста. Овие промени ќе започнат да се применуваат при крајот на јануари, а се однесуваат на тоа дека ќе бидат прикажувани целите имиња на корисниците, наместо името и првата буква од презимето. „Ние сега ќе го прикажуваме вашето цело име. Моментално, Foursquare понекогаш го […]

Прочитај повеќе

Foursquare во средатана својот блог објави дека ги проширува препораките за локали и сега тие вклучуваат препораки од вашите Facebook пријатели. Оваа промена веќе е во примена на веб сервисот на Foursquare, како и на мобилните апликации, и, интересно, доаѓа само неколку денови откако беше претставен сервисот Facebook Nearby кој го прави истото што сега […]

Прочитај повеќе

И трета година по ред ќе се лови Swarm значката на Super Duper Swarm Party 2012. Настанот е закажан за 22 декември во трговскиот центар Рамстор, но, наместо 290 чекирања на Foursquare, колку што имаше лани, овојпат ќе се цели кон 500 чекирања во периодот меѓу 20 и 23 часот. Исто како лани, има шанса […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа за споделување локација Foursquare надмина 3 милијарди „чекирања“.  The NextWeb забележува дека апликацијата  во последниве три месеци, дневно бележи по 6,2 милиони најави, а имаат и 25 милиони корисници низ целиот свет. This week we hit 3,000,000,000 check-ins, and we’re thankful for all of you who made it happen. Happy Thanksgiving! bit.ly/TgxWW6 — […]

Прочитај повеќе

“Откријте го најдоброто од она што го крие Скопје! Ви претставуваме места каде можете да пробате вкусни јадења, да испиете шолја кафе со безжичен интернет или пак да ја завршите вечерта со егзотичен коктел и диско музика. Следете нè!” Oва е пораката од забавниот портал 365.com.mk до корисниците кои ќе го посетат нивниот Foursquare профил. […]

Прочитај повеќе

Како што беше очекувано, Foursquare претстави нов дизајн на својата мобилна апликација за iOS и Android, наскоро и за BlackBerry. На прв поглед ќе забележите дека е поместеното копчето за чекирање кое сега е горе десно и побрз систем кој ги бележи чекирањеата. Сега се и поголеми сликите во табот на пријатели кој има листи […]

Прочитај повеќе

Според информациите кои кружат на интернет, изгледа дека најпопуларниот сервис за споделување на локација – Foursquare, во текот на оваа недела ќе добие нов дизајн. „Во основа ќе се промовираат „Specials“ локациите со помош на истата технологија на која работи „Explore“ и некои дополнителни премиум можности“, изјави портпаролот на Foursquare за Mashable. Овој нов дизајн, […]

Прочитај повеќе

Сервисот за локација најави дека на бизнисите во САД, и наскоро ширум светот, ќе им дозволи да платат за брзо верификување на локациите. Цената за брзо потврдување на уникатноста на бизнисот е 10 долари. Верификувањето на локацијата преку имејл останува бесплатно, но ќе мора да почекате скоро месец дена додека да добиете одговор од Foursquare. […]

Прочитај повеќе

Растот на Foursquare се забрзува. Секој месец по нови еден милион корисници се регистрираат на сервисот за споделување локација, кој сега има над 20 милиони корисници кои до сега вкупно споделиле 2 милијарди чекирања. Чекирање е кога некој ќе се пријави (и сподели на друштвените мрежи) дека е на одредена локација. Сервисот претстави нова значка […]

Прочитај повеќе