Фотографиите од Месечината направени со новата камера на Galaxy 21 Ultra се толку добри што е тешко да се поверува дека се сликани со телефон. Некои луѓе дури и се сомневаат дека Samsung повторно користи некој трик за да ги измами. Хардверот и вештачката интелигенција креираат супер детални фотографии од Месечината. Сепак многу повеќе од […]

Прочитај повеќе

Sony го претстави својот најнов паметен телефон, Xperia Pro. Станува збор за 5G уред коj е еден од ретките телефони кои доаѓа со HDMI влез. Телефонот несомнено е наменет за публика која е фокусирана на фотографија или видео содржина, која може да го користи телефонот како дополнителен екран. Она што не е сосем очекувано, е […]

Прочитај повеќе

По повод третата изложба на астро-фотографии насловена „Поглед во недоглед“, која се одржува од 8 февруари до 16 февруари во Музеј на Град Скопје разговараме со Горан Петров и Филип Парталовски, претставници на Скопско Астрономско Друштво, кои воедно се и организатори на изложбата. Почнуваме од основите, што всушност е астро-фотографија? Какви типови на астро-фотографија постојат? Астро-фотографија е […]

Прочитај повеќе

Нова метода создадена од тимот на Google Research ќе им помогне на корисниците да заштедат интернет сообраќај. Ова се однесува на сликите кои со помош на вештачката интелигенција може значително да се намалат. RAISR: Rapid and Accurate Image Super Resolution е решение кое со помош на вештачката интелигенција може да се рекреираат фотографии со висока резолуција […]

Прочитај повеќе

Се сеќавате на старите фотографии пред ерата на паметните телефони? Без сомневање во ерата на дигитална фотографија најголем дел од нас ги заборавија овие ремек дела, но Google сака да го промени ова. Компанијата ја најави PhotoScan апликација која овозможува префлање на хартиените фотографии во дигитален формат. Функционирањето на апликацијата е слично како и со […]

Прочитај повеќе

Доколку го сакате хорор жанрот, имате слободно време и апарат или мобилен со добра камера, тогаш Sinister Days III е натпревар токму за вас. Дечките од RevoShot.com, Ерина, Димитар и Јане, по трет пат го организираат онлајн натпреварот за најдобра хорор фотографија. Фотографиите може да се испраќаат до 18-ти ноември преку пополнување на сите полиња […]

Прочитај повеќе

Дечките од DigitalRev TV имаат одличен серијал каде што на професионални фотографи им даваат задача да направат фотографии со стари фото апарати за да докажат дека добрата фотографија зависи од фотографот и занаетот, а не само од опремата. Едно од тие видеа е со Мат Ушер, професионален фотограф на кој му даваат Nikon CoolPix 995 […]

Прочитај повеќе

Instagraphy e вебсајт на неформалната македонска Instagram заедница. Целта на проектот е да се прошири заедницата, но и можност да се разгледаат неколку интересни содржини. Страницата е наменета за сите љубители на фотографија и на инстаграм фотографија. Посетителите можат да разгледаат прекрасни фотографии или да пронајдат нови интересни профили за следење. Освен ова, добар дел […]

Прочитај повеќе

По одличната тема за историја на фотографијата, членот M.Pix го продолжува својот серијал со нов напис на тема Мајстори на фотографијата во кој говори за развојот на оваа уметност, луѓето кои се сметаат за врвни мајстори како Ансел Адамс, Јусуф Карш, Анри Картие Бресон и др. притоа споделувајќи ги нивните најпознати фотографии. “Со кого и да се почне, […]

Прочитај повеќе

“Ако целосно ја затемините собата и оставите еден сосема мал отвор низ кој ќе влегува светлината во просторијата, погледот од вашиот прозорец ќе се појави како превртена слика која се проектира на ѕидот. Тоа се случува поради линеарното патување на светлината и тој процес познат како „камера обскура“ е основа за фотографијата.” е воведот на членот М.Pix во […]

Прочитај повеќе

Blockai e алатка која се обидува да им помогне на фотографите и уметниците, поедноставно да ги заштитат своите дела. Идејата е да им овозможи на корисниците да ги заштитат сликите и фотографиите без премногу бирократија. Корисниците сега преку поедноставна твитер интеграција, можат да реагираат кога некој бесправно ги користи нивните дела. Технологијата зад Blockai е иста како […]

Прочитај повеќе

(Овој текст е поддржан од Vip, како дел од кампањата “#Заедно е подобро.”) Тие се нашиот најзафатен, најпрофесионален и веројатно најсладок фотографски пар. Нивната пасија за создавање на фотографии со душа се чувствува во секој фајл кој ќе излезе од нивните мемориски картички, без разлика дали фотографираат проект од моден, комерцијален, концептуален, гастрономски, спортски или […]

Прочитај повеќе