One оператор го стартува првиот македонски Instagram конкурс. #Letogram ќе трае од 26 јули до 14 септември и е отворен за сите корисници на популарната мобилна апликација за фотографии. Конкурсот ќе се одвива во три фази. Првата трае до 25 август до кога „инстаграмџиите“ треба да ги пријават своите фотографии. Пријавувањето се прави само со […]

Прочитај повеќе

Можеби забележавте дека во последниве неколку месеци на Facebook е тешко да пропуштите кога некој ќе сподели фотографии кои сега се поголеми. Тоа е намерен дизајн бидејќи сликите се тоа што не привлекува на друштвените мрежи и Facebook го знае тоа многу добро. Затоа и започна да тестира нова функционалност со фид за вести на […]

Прочитај повеќе

Дејв Акерман беше во право кога помисли дека малото компјутерче Raspberry Pi коe чини само 35 долари, има 700 Mhz процесор и работи на Linux, ќе биде одлично решение за неговото хоби да испраќа хелиумски балони кон Вселената. Неговата цел беше да ги направи своите први фотографии од високо во атмосферата, но, интересно, резултатите што […]

Прочитај повеќе

Dropbox ја надогради својата iPhone и iPad апликација, додавајќи нова опција која автоматски ги префрлува сите фотографии од уредите на серверот на облак. Оваа новина на Dropbox може да биде интересна за многумина, иако корисниците на iOS користат Apple iCloud складиште. Откако ќе се активира опцијата, Dropbox креира фолдер Camera Uploads каде што ги складира […]

Прочитај повеќе

Откако го купи Instagram, Facebook брзо работеше за да ја претстави нова мобилна апликација наречена Camera за побрзо и полесно споделување на фотографии. Очекувано, апликацијата е налик на Instagram, но се работи за два различни продукти. Фотографиите се истакнати на целиот екран, со едноставно поминување со прстите ги менувате фотографии и кликнувате на нив за […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг само што објави на својот Facebook профил дека го купи Instagram, мобилна апликација за споделување на фотографии, за скоро една милијарда долари во кеш и акции. Instagram стана неверојатно популарна апликација за iPhone поради можноста да се едитираат фотографиите со филтри и да се споделуваат со пријателите. Откако забележа успех на iOS, имаше […]

Прочитај повеќе

Конечно Android корисниците нема веќе да се чуствуваат изоставени од популарната апликација за споделување фотографии. Instagram која беше ексклузивно достапен само за iOS сега и официјално е достапен зa Аndroid. Популарноста на оваа апликација може да се види од неверојатните 1 милион симнувања во рок од само 24 часа, со 2.000 логирања во минута. Овие […]

Прочитај повеќе

Сè уште не се знае кога точно ќе се појави Instagram за Android, но се чини дека датумот е се поблиску. На сајтот на популарната апликација за споделување на фотографии, која во моментов е ексклузивна за iPhone, се појави страна кога ја најавува Android верзијата. Преку страната сите заинтересирани Android корисници ќе можат да се […]

Прочитај повеќе

Графички и веб дизајнери, фотографи и фото ентузијасти – радувајте се! Adobe дозволи бесплатно симнување на Photoshop CS6 Beta. Beta значи дека софтверот има пропусти и грешки, но во исто време значи и можност лично да се запознаеме со новитетите што ги има во CS6. Најочигледната промена е новиот интерфејс кој е ставен како основен, […]

Прочитај повеќе

Instagram, една од најпопуларните мобилни апликации за споделување фотографии со, од минатата недела, 27 милиони корисници, достапна за iPhone и наскоро за Android, ќе влезе во партнерство со уште една популарна апликација за фотографирање Hipstamatic, открива Fast Company. Партнерството ќе им овозможи на корисниците да сликаат со Hipstamatic која има бројни филтри за стилизирање на […]

Прочитај повеќе

Во време кога Kodak искусува банкрот, и кога целата компанија мора да се реструктурира за да се справи со новата ситуација, 23,8 милиони долари навистина доаѓаат како пријатна вест. Сите кориснички податоци ќе бидат префрлени на Shutterfly. Тоа е сумата која е договорена за сè уште непотполно реализираниот договор помеѓу Kodak и Shutterfly, каде што Shutterfly […]

Прочитај повеќе

Викендов се одржа Робомак 2012, една од најголемата работилница за роботика на Балканот. Настанот кој е организиран од студентската организација EESTEC и македонската секција на IEEE, привлече над 110 студенти од Македонија и други земји кои на последниот ден од работилницата учествуваа во „битка меѓу роботите“. Подолу се фотографии од натпреварот, сликани се од Кристијан […]

Прочитај повеќе