На 28 февруари Duna компјутери ќе ja одржи третата бесплатна работилница за основи на дигиталната фотографија и обработка на фотографии со софтверот iPhoto 11 на Apple. Работилницата ќе започне во 18:00 часот во Клубот на новинари. Гостин предавач ќе биде македонскиот фотограф Кире Галевски кој ќе ги објасни основите на DSLR фотографијата, ќе понуди кратки […]

Прочитај повеќе

Фотографиите споделени преку популарната мобилна апликација Instagram сега веќе не се ексклузивни за паметните телефони. Стартапот, кој неодамна беше купен од Facebook, сега најави дека целиот фид со споделените фотографии може да се следи и преку Веб, односно преку Instagram.com. Фидот на веб е минималистички и функционира исто како кај мобилната апликација. Штом се логирате […]

Прочитај повеќе

По #Letogram на кој беа пратени над 2.500 фотографии од над 300 автори, One го стартува и вториот Instagram предизвик #Zimogram кој ќе трае од 29-ти јануари до 13-ти март. Корисниците на популарната апликација за споделување на фотографии ќе можат да ги пријават своите фотографии до 28-февруари, по што ќе следи гласање за најдобрите, и […]

Прочитај повеќе

Google го промени интерфејсот на Image Search за да понуди полесно прегледување на фотографиите. До сега ви требаа неколку чекори да отворите слики, пример, со ставање на глувчето на сликата се појавуваше помала верзија, а со кликање на неа се отвараше целата фотографија. Сега ќе ви се прикажуваат целите слики, а над нив, една до […]

Прочитај повеќе

France-Presse и Washington Post најверојатно ќе треба да му исплатат отштета на фотографот Даниел Морен бидејќи му ги презеле сликите од Twitter. Спорот е околку фотографии од земјотресот на Хаити во 2010, кои фотографот сликите ги објавил на Twitter која, доколку не си ги заштитите твитовите, е јавна друштвена мрежа, со опција дури и за […]

Прочитај повеќе

Во текот на минатата недела Dropbox го купи музичкиот стартап Audiogalaxy, со кои намери и по која цена – сè уште не е познато, но вчера падна уште еден договор. Dropbox го купи Snapjoy – сервис кој ви овозможува да ги хостирате и категоризирате вашите фотографии. Од денес, регистрациите на Snapjoy се затворени, но од […]

Прочитај повеќе

Иако за ова веќе пишувавме пред еден месец, тогаш тоа беше само шпекулација, а сега филтрите за фотографија се веќе во фаза на тестирање од страна на развивачите кои работат во Twitter. Така, Twitter до крајот на годината би можел да се вклучи во бизнисот со фото-филтри и за почеток да претстави неколку ефекти во […]

Прочитај повеќе

Kонечно Instagram се префрли и на веб, па така сега директно од вашиот прелистувач ќе можете да го уредувате вашиот профил. Со оваа транзиција, од Instagram сакаат пристапот да им го овозможат на повеќе корисници, а со истото тоа и откривање на нови интересни корисници. Исто така, доколку сте корисник на овој сервис, знајте дека […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа тестира автоматско синхронизирање на фоографии на телефоните кои работат на Android. Вакво автоматски синхронизирање веќе видовме кај DropBox, Apple iCloud и други веб сервиси, но сите тие се во суштина веб складишта за складирање на фајлови, додека Facebook е платформа за содржина. Но, во исто време Facebook e место каде што првин ги […]

Прочитај повеќе

Google ја купи Nik Software, компанија која стои позади Snapseed, iOS апликација за уредување на слики. Snapseed е една од пософтицираните апликации за уредување на фотографии која навлегува подлабоко во уредувањето, отколку обичните филтри на Instagram. Покрaј тоа, Snapseed по малку наликува и на Photoshop со опциите кои ги нуди за уредување на контрастот, балансот […]

Прочитај повеќе

Дали Facebook ни претстави нов приказ на албумите и фотографиите или се работи само за еден обичен тест за нешто што треба да го очекуваме во блиска иднина? Од Facebook сѐ уште немаат ништо објавено за оваа промена која ја забележавме утрово. Како ќе изгледа новиот приказ на фотографиите кај корисниците и Facebook страниците можете […]

Прочитај повеќе

Instagram продолжува да се подобрува спротивно на мислењата дека ќе биде апсорбиран од Facebook по огромната аквизиција. Во новата 3.0 верзија за Android и iOS, популарната мобилна апликација со над 80 милиони корисници воведе неколку подобрувања, како редизајнирани профили, страна за хаштагови, и Explore тагот. Но, најинтересната функционалност која ја дефинира оваа нова верзија е […]

Прочитај повеќе