Twitter објави неочекувана новина кога се во прашање фотографиите со која навлегува во друштвениот домен на Facebook. Twitter барем до сега беше наменет за кратки и информативни пораки во реално време спакувани во 140 карактери, но сега со новата можност да се објават до 4 фотографии во еден твит, на кои може да ги тагирате […]

Прочитај повеќе

Getty Images, најголемиот сервис за продажба на дигитални фотографии, се реши да ги тргне водените жигови од фотографиите кои ги хостира. Наместо да се бори против Интернетот за заштита на авторските права, Getty Images ќе дозволи бесплатно преземање на фотографии, но само ако се тие вметнати во сајтовите, односно embeded. Сајтот, за кој British Journal […]

Прочитај повеќе

Покрај Facebook, својот 10 роденден овој месец го прославува и сервисот за споделување на фотографии Flickr. Пред 10 години на O’Reilly Emerging Tech Conference стартапот Ludicorp Research & Development за прв пат ја претстави платформата за споделување на фотографии која успеа да го издржи тестот на времето. Flickr сега е во сопственост на Yahoo, а […]

Прочитај повеќе

Откако го прогласија Папата Фрaнсис за личност на годината, магазинот Time додели уште едно признание, но овојпат го прогласи Дејвид Гутенфелдер за најдобриот „Instagram фотограф на годината“. Фотографот на Associated Press наградата ја освои пред се поради своите фотографии од Северна Кореа, од каде сподели дел од најдобрите фотографии на Instagram. Но, г. Гутенфелдер не […]

Прочитај повеќе

Илустрации собирани 300 години во архивите на Британската библиотека сега може да се разгледаат на Flicker. Илустрациите се од книги кои се излезени во 1600, 1700 и 1800 години, кои ги дигитализираа во Microsoft и потоа и ги подарија повторно на библиотеката. „Баравме нов иновативен начин за навигација, пронаоѓање и прикажување на овие досега не-прикажани […]

Прочитај повеќе

Направете си сам Street View, вели Google во најавата дека ги отвара мапите за краудсорсинг фотографии направени од корисници со Android телефон или DSLR фотоапарат. Новата опција за View заедницата дозволува во Google Maps да се додадат корисничките панорами од 360 степени од „омилените места“. Штом се поврзат фотографиите тие ќе бидат објавени на мапите, […]

Прочитај повеќе

Ако Instagram додаде „print“ копче со кое корисниците би си нарачале испринтана копија од својата фотографија, ќе може да заработи 720 милиони долари, вели основачот на CanvasPop Адриан Саламуновиќ за Fast Company. Овие проценки г. Саламуновиќ не ги вади од памет, напротив, неговата компанија успешно заработува мулти-милионски приходи со принтање на дигитални фотографии. Откако Facebook […]

Прочитај повеќе

Сигурно постои голем број на апликации за уредување на фотографии на Google Play, но Repix, од претходно достапна за iOS, а сега и за Android, се издвојува од толпата бидејќи нуди уникатни и кул алатки за уредува на фотографиите. Поради ова може да очекуваме Repix да стане еден од водечките едиторит во таа област на […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа најави дека корисниците ќе можат да имаат заеднички фото албуми. Со овие албуми повеќе корисници ќе можат да закачуваат разни фотографии во еден албум. Еден заеднички албум може да се сподели со максимално 50 корисници, кои пак ќе можат да закачат до 200 фотографии, или 10.000 фотографии вкупно. Поединечен корисник може да закачи […]

Прочитај повеќе

Vip оператор и Фото сојуз на Македонија организираат изложба на професионални фотографии направени со паметен телефон, поточно со Samsung Galaxy S4. Изложбата е секако промоција на камерата на телефонот, но знаејќи го квалитетот на таа камера – како и на камерите на другите high-end телефони – може да очекуваме квалитетни фотографии. Фотографиите од македонските градови […]

Прочитај повеќе

Instagram објави дека сега има 100 милиони корисници секој месеци. Но, ова достигнување, вели основачот Кевин Систром, не се должи на квалитетната и едноставна апликација за споделување фотографии, туку на ангажираната заедница. „Сега, повеќе од било кога, луѓето го сликаат светот во реално време преку Instagram – споделувајќи фотографии од најдалечните ќошови на светот. Тоа […]

Прочитај повеќе

На 28 февруари Duna компјутери ќе ja одржи третата бесплатна работилница за основи на дигиталната фотографија и обработка на фотографии со софтверот iPhoto 11 на Apple. Работилницата ќе започне во 18:00 часот во Клубот на новинари. Гостин предавач ќе биде македонскиот фотограф Кире Галевски кој ќе ги објасни основите на DSLR фотографијата, ќе понуди кратки […]

Прочитај повеќе