Instagram воведе прилично голем новитет во начинот на функционирање, и за прв пат ќе дозволи постирање за линкови кои ќе водат до други содржини и локации. Сепак станува збор единствено за новите „карусел“ реклами во кои ќе биде дозволено додавање на линк кој ќе води до надворешни содржини, јави Instagram на својот блог. Промената најверојатно […]

Прочитај повеќе

Apple во новиот OS X конечно ќе ги „пензионира“ Aperture и iPhoto, а на нивно место доаѓа новиот сервис Photos for OS X. Корисниците изгледот на новата апликација можат да го видат на бета верзијата на OS X 10.10.3, јави Macworld. Photos for OS X или само Photos не отстапува од новиот „flat“ дизајн за […]

Прочитај повеќе

Facebook започна автоматски да ги подобрува корисничките фотографиите кои се споделени преку iOS апликацијата, јави Techcrunch. Одлуката за интензитетот на филтрите ќе биде во раце на корисниците, а може да се нагодат: светлината, јасноста, сенките или да ја објавите оригиналната фотографија. „Разубавувањето“ на фотографиите на Facebook пристига со една година задоцнување зад Google+ каде оваа […]

Прочитај повеќе

Минатиот месец Flickr почна на корисниците од САД да им нуди можност за своите омилени фотографии да ги испринтаат во големина 20х25cm или 50х75cm и да ги закачите на ѕид. Сега таа можност им е достапна на сите корисници глобално. „Во вистинско време за празниците, навистина сме возбудени да ја прошириме Wall Art услугата на […]

Прочитај повеќе

Фотографии и видеа од над 200.000 корисници споделени на Snapchat сега се јавни, јави ВВС. Тоа што е уште поголем проблем е што најголем број на споделените фотографии се на малолетни корисници, па иако само мал дел од фотографиите се разголени (100 MB од 13 GB украдени), хакерите и сите кои ги преземаат сликите можат […]

Прочитај повеќе

Google работи на „подлабоко разбирање на сликите“ и препознавање на предметите на нив, објави компанијата на Google Research блогот. Компанијата на ImageNet computer vision натпреварот се претстави во две од шестте категории на технологии за препознавање на слики, и оваа година двојно го зголеми бројот на успешно препознаени слики од 22,5 на 43,9 отсто. Натпреварот […]

Прочитај повеќе

Apple излезе со официјален став во врска со тврдењата дека украдените слики на холивудските ѕвезди се од iCloud. Компанијата негира пробивање на облакот, но обелодени дека: дел од профилите на славните актерки се пробиени со фишинг техника, со кој хакерите ги дознале корисничките имиња, лозинките и одговорите на „безбедносните прашања“. „По повеќе од 40 часа […]

Прочитај повеќе

Научници од Carnegie Mellon и University of California, Berkeley, работат на софтвер која ќе овозможи 3Д модифицирање на слики. Тоа што софтверот го овозможува е креирање на 3Д-форми од 2Д слики. Софтверот врз база на промените на светлината, текстурите и формите на предметот на фотографијата и огромната база на податоци на 3Д-модели овозможува манипулирање на […]

Прочитај повеќе

Instagram ја награди апликацијата за iOS и на Android со 10 нови алатки и филтри со кои им овозможат на своите корисници да бидат покреативни со своите фотографии, без да доплаќаат за други апликации за едитирање на фотографија. Во интервју за Techcrunch, Кевин Систром, ко-основачот на Instagram, откри дека дел од размислувањата зад новата верзија […]

Прочитај повеќе

Google неодамна го додаде Google+ Stories за корисниците да креираат албуми составени од фотографии или видео, сепак доколку сте позаинтересирани за анимираните gif-ови тогаш двете нови опции во Auto Awesome ќе ви бидат поинтересни. Отсега Auto Awesome ќе им овозможи на корисниците самите да си ги одбираат фотографиите од кои е составен гифот, наместо како […]

Прочитај повеќе

Adobe Lightroom Mobile е нова моќна алатка за едитирање на фотографии на iPad, која може да ја имате бесплатно. Мобилната апликација е базирана на десктоп верзијата, но оптимизиранa за екран на допир и со основни алатки за едитирање на фотографии направени со мобилен или DSLR фотографии. Според Adobe, Lightroom Mobile е алатка која служи како […]

Прочитај повеќе

Android 4.4.3 KitKat ќе доаѓа со значително подобра апликација за камерата. Google работи на апликација подолг период и веројатно е дека наскоро ќе биде презентирана, јавува Engadget. Апликацијата ќе биде достапна надвор од надградбата 4.4.3 за да може да се користи и на телефоните кои не се од Nexus серијата. Новата апликација за камерата ќе […]

Прочитај повеќе