Правата Android фул фрејм камера на Zeisс, Zeiss ZX1 сепак излегува и веќе е достапна во претпродажба. Поточно, препродажбата беше отворена, но веќе е затворена. Купувачите не беа одвратени ниту од високата цена која изнесува 6000 долари. Камерата доаѓа со 37.4MP Full-Frame CMOS сензор; ZEISS Distagon T* 35mm f/2 леќа; и три копчиња за контрола […]

Прочитај повеќе

Јапонскиот производител Panasonic ги изненади сите си новиот Lumix C1 паметен телефон со Android 4.4. Компанијата се откажа од пазарот на паметни телефони пред неколку години, но сега причина за враќањето е новиот CM1-сензор. Станува збор за еден инчен фото-сензор, кој може да се пронајде и на дел од фотоапаратите. Lumix C1 всушност е многу […]

Прочитај повеќе

Bigshot започна да го продава својот DIY (do it yourself) фотоапарат кој треба да ја доближи технологијата до децата за полесно да разберат како функционира техниката, или како што вели креаторот проф. Шри Најар, „децата треба да си ги засукаат ракавите, и во време кога софтверот владее, треба да научат да составуваат хардвер“. „На ова […]

Прочитај повеќе

Нова апликација DSLR Controller овозможува поврзување на Android телефон или таблет компјутер со камера или фотоапарат со DSLR поддршка. Апликацијата овозможува наместо дисплејот на фотоапаратот, да го користите дисплејот на вашиот паметен телефон или таблет компјутер кој не само што е поголем, туку во последно време и далеку поквалитетен. Покрај поврзувањето, апликацијата го олеснува фотографирањето […]

Прочитај повеќе

(Ви се допадна рецензијата? Споделете го вашето мислење за овој фотоапарат на форумот на IT.com.mk) Имавме можност да другаруваме со супер зум апаратот Olympus SP-820UZ, благодарение на СЕТ компјутери. Овој апарат не е само актуелен заради таканаречените ProSumer или SLR Like, односно суперзум, туку и заради неговата изведба со CMOS сензорот кој се вградува кај […]

Прочитај повеќе

Samsung Electronics го претстави својот Galaxy фотоапарат, комбинација од фотоапарат и Android 4.1 Jelly Bean, кој кога ќе се поврзе со безжична мрежа прави потполно нов вид на уред. Уредот е одличен за тие што сакаат да фотографираат, уредуваат и да ги споделуваат своите слики и видеа од било кое место. Енди Рубин, претседател во […]

Прочитај повеќе

Често кога е потребно да се зачува момент луѓето не носат камери и фотоапарати, но затоа при рака им се телефоните. Во изминатава година паметните телефони, односно леснотијата во нивното користење и квалитетот на видеото и фотографии, се користеа за споделување фотографии од револуции и протести во најразлични земји до сликање и зачувување друштвени моменти […]

Прочитај повеќе

Фотоапаратот Canon 5d Mark II стана стандард за холивудските, но и алатка за инди филмаџии да снимаат квалитетни HD филмови. Меѓу нив се и двајца млади македонски артисти Ана Јакимска и Бранко Костески кои користејќи го само импресивниот фотоапарат го снимија „Шал“, краток филм кој изгледа фантастично. Што е „Шал“? А. Јакимска: „Шал“ е краток […]

Прочитај повеќе

Кој би рекол дека дигитален апарат би можел да стане стандардна опрема за снимање филм. Колку и да е чудно, токму таква судбина доживеа апаратот Canon EOS 5D Mark II. Овој апарат својата премиера ја имаше во 2008, и од тогаш е еден од најпосакуваните дигитални апарати меѓу професионалните фотографи. Најновата вест поврзана околу Canon […]

Прочитај повеќе

WVIL (Wireless Viewfinder Interchangeable Lens) е интересен концепт, идеја на дизајн компанијата Artefact. Идејата е да се искористат можностите на паметниот телефон за едитирање и споделување на фотографии и да му се додаде објектив кој ќе го контролира зумирањето и фокусирањето. Всушност објективот може безжично да се управува преку уредот, што овозможува да се сликате самите себе додека го контролирате објективот преку екранот на допир.

Прочитај повеќе