Ова е гостински текст на TheMarshal и првично е објавен на форумот на it.mk. Ми се допаѓа што на форумов често се развиваат дискусии за Фриленсинг. Но, тоа што не ми се допаѓа, е што понекогаш се шират дезинформации дека фриленсерството е лесно и дека се почнува без ништо. Во реалноста тоа не е така […]

Прочитај повеќе

На форумот има интересна дискусија за купување на 4К ТВ за буџет од околу 40.000 денари и за тоа кои се главните карактеристики на кои корисниците треба да внимаваат кога купувааат телевизор. Дискусијата ја започна членот Taurus барајќи препорака. Првичните „влезни“ податоци кои мора да се разгледаат е буџетот и местоположбата од каде што ќе биде гледан телевизорот. […]

Прочитај повеќе

На 6-ти август Скопје го зафати страшната поплава која одзеде животи и направи огромни штети во неколку населби. Сѐ уште се чистат куќите од вода и кал, се досредуваат улиците и инфраструктурата, но тоа не ги спречи членовите на ИТ форумот да размислуваат еден чекор напред и самоиницијативно да започнат акција каде што ќе се […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостинска рецензија објавена на форумот на It.mk од Кирил Ачкоски. За дискусија, слики и прашања, повелете на форумот.) Ако сте одлучиле да купите компјутер со нова платформа каква што е Z170; иако не е толку нова како X99; сигурно сте се запрашале каков DDR4 RAM да изберете. Па така и јас си го […]

Прочитај повеќе

Се ближат празници, и веќе форумџиите на IT.mk влегуваат во празничен дух на подарување на хардвер на деца и студенти кои треба да се вклучат во модерното информатичко општество. Започната од членот Vlavot, добротворната акција е веќе поддржана од десетина членови кои подаруваат куќишта, тастатури, процесори, RAM мемории кои ќе бидат склопени во цели конфигурации […]

Прочитај повеќе

Еден од најконтраверзните форуми – 4Chan ја промени „управата“. На местото на основачот Кристофер Пул, дојде човекот за кој од форумот велат дека е инспирација за креирање на 4chan, Хиројуки Нишимура. Г-дин Пул ја продаде платформата и не смета дека ќе има било каква улога во иднина, јави New York Times. Г-дин Хишамура и самиот […]

Прочитај повеќе

Целта не Reddit никогаш не била да биде заштитник на слободата на говорот, ниту компанијата има обврска да ги поддржи и да ги задржи сите форуми, вели Стив Хофман, директор на Reddit. „Најголемиот дел од содржината на Reddit доаѓа од прекрасни, креативни, смешни, паметни и будалести заедници. Тоа е она што го прави Reddit одличен, […]

Прочитај повеќе

Вообичаено опремата која е наменета пред се за употреба во компаниите не стигнува до првите страни на најголем дел од порталите. Сепак, рецензијата која на форумот на IT.com.mk ја напиша ARMac е навистина одлична па решивме да ја споделиме со сите. Станува збор за рецинзија на рутерот TP-Link R480T, кој пред се наменет за мали […]

Прочитај повеќе

Кој телефон е најдобар, и кој телефон би го одбрале? Последните „flagship” телефони се слични во цената, имаат моќни перформанси, имаат одлични оперативни систени и преубав дизајн, но секагаш има нешто што ве влече повеќе кон еден од нив, нешто што го прави телефонот како да е направен за вас? Според анкетата на форумот на […]

Прочитај повеќе

(Тексот е првично објавен на форумот на IT.com.mk. од Xenon.) „Повозрасните членови, како и оние помладите што не излегувале премногу надвор да си играат со топче како одредени весели четвороножци, го памтат периодот oд 2000 до 2005 година кога ја преминавме границата од 1 Ghz. AMD тогаш царуваше и имавме можност ефтини Duron процесори да […]

Прочитај повеќе

Facebook веќе некој период тестира можноста за одговарање на коментари. Така коментирањето ќе добие некаков налик на форум, но и ќе биде од голема помош доколку се развие дискусија. А исто така, директно ќе се знае за кој коментар се однесува одреден одговор. „Ние тестираме нов начин за коментирање на објавите на Facebook. Од сега […]

Прочитај повеќе

Овoј викенд фановите на Half-life 2 кои се членови на Steam организираат заедничко, истовремено играње на нивната омилена игра. Бројот на фанови кои се најавени да присуствуваат на настанот е околу 30.000, а целта е Half-life 2 да се врати на врвот на најиграни игри барем во времетрање на групната сесија. Членовите главно се собираа […]

Прочитај повеќе