@LadyGaga прва успеа да на својот профил да собере Twitter публика од над 10 милиони корисници. Екстравагантната пеачка со овој потег уште еднаш докажа дека одлично владее со друштвените мрежи, па така покрај 34 милиони Facebook фанови, 470.000 YouTube пријатели, од вчера може да се пофали со импресивната десетка на Twitter.

Прочитај повеќе

Twitter стартува нова, трета маркетинг понуда Promoted Accounts. Компаниите кои ќе сакаат да се рекламираат ќе можат да си купат место на листата за сугестии who to follow со што ќе си добие можност да го зголеми бројот на следбеници на својот Twitter профил, пишува All Things Digital. Promoted Accounts се уште не е официјално објавена и со тоа нема информаци за цената на оваа услуга.

Прочитај повеќе

Познатиот рапер Канје Вест има скоро 500 илјади следбеници на Twitter, но раперот следи само еден твитерџија. И тоа не е друга позната личност туку рандом дечко од Ковентри.

Прочитај повеќе