Сигурни сме дека има многу корисници кои пријатно се потсетуваат на времето поминато во бројни Flash игри. Иако Adobe му има свртено грб на Flash, бројни игри и понатаму ви стојат на располагање преку емулаторот Ruffle. Емулаторот Ruffle е на Internet Archive и преку него можете не само да играте илјадници игри туку и да […]

Прочитај повеќе

Flash е мртов! Нека долго живее Flash! Клише или не, поточни зборови одамна немаме напишано. Како што можеби знаете, форматот на Adobe има премногу безбедносни дупки и 2020 година е годината кога едноставно мора да умре. Но, тоа никака не значи дека треба да се збогуваме со бројните Flash игри. Напротив, еден проект се има […]

Прочитај повеќе

Google најави дека септемвриската итерација на прелистувачот Chrome ќе започне да го блокира Flash. Flash долго време имаше главна улога кога беа во прашање веб-анимациите, игрите или видео содржините. Денес HTML 5 е со помала потрошувачка на енергија, побрз и најважно многу побезбеден. Поради ова Chrome 53 ќе започне да го блокира Flash, a Chrome 55 […]

Прочитај повеќе

Една од подраматичните промени во новата надградба на macOS е инсистирањето на Apple да се форсира HTML5 пред другите веб технологии како Adobe Flash, Java, Microsoft Silverlight и QuickTime. Во новата верзија прелистувачот Safari ќе доаѓа со исклучени „legacy“ плагини, сѐ додека корисникот не ги активира. Битката на Apple со Flash ја започна Стив Џобс […]

Прочитај повеќе

Facebook е последната компанија која се откажа од Flash. Социјалната мрежа ги замени Flash со HTML5 барем кога се во прашање видеата. Кога се во прашање видеоигрите, тие прoдолжуваат како и досега на Flash, но социјалната мрежа вели дека бара начин да направи замена и тука. Со оглед на тоа дека поновото барање за повлекување […]

Прочитај повеќе

Oткако сите му свртea грб на Flash, време беше и на Adobe да се помири со фактот (и визијата на Стив Џобс) дека HTML5 е супериорен. Adobe сега ги ребрендира своите алатки, претставувајќи нова верзија на Flash Professional која сега се нарекува Adobe Animate CC. Adobe Animate ќе го поддржува Flash и Air, но ќе […]

Прочитај повеќе

Од први септември Adobe Flash ќе биде блокиран во Chrome со „цел да се подобри искуството со реклами“, како што вели Googlе. Но, тоа што е важно е што Google ќе ги конвертира сите AdWords реклами од Flash во HTML5. Најавено е дека Chrome е доволно „интелигентен“ за да ги паузира Flash рекламите кои стартуваат […]

Прочитај повеќе

Amazon е најновата компанија која се откажува од Flash, откако најави промени веќе од први септември. Amazon прекинува да ги прифаќа Flash рекламите, а се чини дека одлуката на компаниајта е изнудена од промените во Firefox, Chrome и Safari кои сега ја ограничуваат можноста за прикажување на Flash содржини. „Ова ќе овозможи клиентите да имаат […]

Прочитај повеќе

Adobe Flash нема иднина. Откако беше отфрлен од куп веб и мобилни платформи, и откако YouTube најави дека нивниот сервис за стримање на видеоигри, кој што се уште не е објавен, ќе работи на HTML5; сега се огласи и најпопуларната гејминг платформа Twitch. Тwitch TV ќе го замени Flash за HTML5, no pромените нема да […]

Прочитај повеќе

Можеби Стив Џобс со својата непопусливост го зададе првиот удар на Adobe Flash, но останува прашање дали Mozilla ќе го зададе нокаутот. На компанијата и здодеа небезбедноста на Flash и го отстрани плагинот од Firefox прелистувачот се додека не се закрпат zero-day пропустите. Критиките до Adobe доаѓаат по крадењето на 400GB податоци по хакот на […]

Прочитај повеќе

Flash е на најдобар пат да отиде во историјата. Прв кој му објави „војна“ на Flash беше Стив Џобс, a сега критики за небезбедниот софтвер доаѓаат и од Алекс Стамос кој е задолжен за безбедноста на Facebook. Тој од Adobe побара конечна дата на која Flash ќе престане да функционира, бидејќи смета дека ова е […]

Прочитај повеќе

Google започна со автоматска промена на Flash рекламите во HTML5 банери. Станува збор за сите рекламни банери кои ќе бидат објавени преку AdWords, AdWords Editor, но и останатите алатки. Дел од рекламите кои нема да можат да се променат, ќе останат Flash, но сепак добар дел од промената доаѓа за најголем дел од кампањите, јави […]

Прочитај повеќе