Во денешно време, за повеќето е исклучително тешко да се биде физички активен. Стимулирани со бројни предности или пренатрупани со работни обврски, трката со времето знае да нѐ оддалечи од грижата за нашето тело. Но, три апликации ќе пробаат правилно да ве охрабрат и, со малку среќа, да ве мотивираат да промените нешто во тој […]

Прочитај повеќе

Нова локална платформа Fitkit овозможува преку единствена месечна претплата да се вежба на повеќе локации. На дофат на корисниците им се најдобрите фитнес и спортски центри во Скопје, а постојано се работи и на додавање на нови активности, велат основачите на FitKit. Платформата е флексибилна и одлична за корисниците кои не можат да се одлучат […]

Прочитај повеќе

Ова е период во годината кога сите полека се будиме од зимски сон е вистинскиот период за „враќање во форма“. Product Hunt презентираа листа на 10 најдобри нови фитнес апликации и производи, кои можат да ни помогнат во намерите. Листата генерално е наменета за луѓето кои сакаат да ја подобрат својата форма преку трчање и […]

Прочитај повеќе

Кога луѓето започнуваат со вежбање, можеби најважно е одржувањето на мотивација. Популарната фитнес апликација Runkeeper додаде нова функционалност Running Groups, чија цел е креирање на група за трчање, а со тоа посветување внимание и на социјалниот дел од трчањето. Корисниците можат да направат групи за трчање, налик на виртуелни клубови, во кои можат да членуваат […]

Прочитај повеќе

Фитнес скенерот на Naked Labs е најверојатно најсофистицираниот фитнес уред кој може да го поседувате. Уредот доаѓа со огледало и вага, кои го скенираат целото тело и ја регистрираат тежината, а потоа го одредуваат индексот на телесни масти. Naked 3D Fitness Tracker доаѓа со Intel процесор, Wi-Fi антена, ротациона плоча, апликација за паметен телефон и […]

Прочитај повеќе

На човековото тело му се потребни 8.000 чекори секој ден, иако јас во вообичаените денови поминувам едвај 500. Ова е поразителнитот заклучок од моето тестирање на паметната алка на Xiaomi Band 1S. Преносните уреди се хит во светот. Само за една година пазарот ги дуплираше нарачките на уредите од Fitbit, Xiaomi како паметниот часовни на […]

Прочитај повеќе

Alta е најновата фитнес алка од Fitbit, која сепак не е наменета за фитнес фанатиците, туку за обичните корисници. Најверојатно токму поради ова, за разлика од останатите паметни алки на Fitbit, Alta е дизајнирана поубаво и поедноставно. Цената на Alta e 130 долари, а уредот е веќе достапен во претпродажба. Алката може да брои чекори […]

Прочитај повеќе

Samsung има нов процесор кој е далку подобар од обичните фитнес монитори. „Биолошкиот“ процесор може да мери индекс на телесна тежина, мускулна маса, пулс, температура и ниво на стрес. Идејата за зголемување на можностите на мониторите е одлична, но повеќе ќе зависи од имплементацијата отколку од вообичаените желби на Samsung да додава купишта сензори на […]

Прочитај повеќе

Moto 360 Sport е најновата верзија на паметниот часовник на Motorola кој ќе се продава веќе од 7 јануари, и ќе биде првиот нов уред кој ќе биде достапен во 2016 година. Овој пат наместo изглед на класичен часовник, Motorola креираше модерен фитнес додаток кој малку наликува на играчка, но ова не е лошо, вели […]

Прочитај повеќе

Девелоперите навистина имаат среќа што никој не ги проверува тврдењата кои ги наведуваат во своите фитнес апликации. Истражувачи од Универзитетот на Флорида неодамна тестираа 30 фитнес апликации објавени на Apple AppStore за квалитетот на вежбите, а тестот го помина единствено една апликација. Истражувачи ги споредуваа апликациите со препораките на Американскиот колеџ за спортска медицина за […]

Прочитај повеќе

Минатата недела пишувавме за веб сервиси кои ќе ви помогнат да го подобрите вашето здравјe, сепак кога е во прашање физичката активност далеку подобра опција се мобилните уреди и мобилните апликации. Иако бројот на калории кои треба да го внесемe во текот на денот е помеѓу 2.000 и 2.500, ретко кој од нас знае колку […]

Прочитај повеќе

Неодамна Владата на Македонија ја објави својата апликација Супер Фит која треба да ги мотивра граѓаните и да им помогне да водат поздрав живот. Со слична мотивација е и овој текст, да ви помогне на Интернет да пронајдете услуги и сервиси кои навистина ќе ви помогнат да бидете поздрави. За почеток треба да го посетите […]

Прочитај повеќе