Monsters on Board е нова македонска друштвена игра дизајнирана од Александар Микиќ, Иво Нешковиќ и Самоил Петрески. Издавач на играта е Final Frontier Games кој досега има 7 успешни кампањи на Kickstarter. Во креирањето на финалниот продукт учествуваа и Дрејк Вилареал, Михајло Димитриевски – Тхе Мичо и Бојан Дранго. Кickstarter кампањата на Monsters on Board […]

Прочитај повеќе

Побараа 40 000 долари за реализација, а досега добија над 150 000 долари, за реализација на новата друштвена игра Merchants Cove. Ова накратко е приказната од текот на Kickstarter кампањата на новата игра на Final Frontier Games. Ова е шеста издадена игра и шеста успешна Kickstarter кампања на Final Frontier Games. Има уште 20 дена […]

Прочитај повеќе

Македонските развивачи на друштвени игри, Final Frontier Games имаат нова успешна Kickstarter кампања. Во моментов кампањата е активна едвај неколку часа, а поддржувачите помогнаа прагот да се надмине речиси два пати. Досега играта ја поддржаа 739 купувачи. Rise to Nobility: Beyond е експанзија за огромниот успех Rise to Nobility. Оваа игра е еден од најуспешните проекти […]

Прочитај повеќе

Македонската друштвената игра Rise to Nobility успеа во својата Kickstarter кампања да собере над 370.000 долари! Заедно со дечките од Гоблин Друштвени игри ја имавме можноста да ја отпакуваме играта и да ѕирнеме што има во кутијата. Додека ја чекаме и третата игра од Final Frontier Games, Robin Hood and the Merry Men која исто така успешно […]

Прочитај повеќе

Нова игра, нов успех и нов рекорд од македонската компанија Final Frontier Games. Kickstarter кампањата за Robin Hood and the Merry Men ја затворија со 537.093 долари од 6762 поддржувачи.  Со оваа сума го надминаа минималниот праг за 2685%. Досега собрани 1 милион долари од Kickstarter Ова можеби и не е најголемиот исчeкор кој тимот […]

Прочитај повеќе

Ако некој од Македонија ги познава crowdfund платформите, тоа мора да се Final Frontier Games. Нивната нова игра Robhin Hood and the Merry Men успешно ја започна kickstarter кампањата. Во моментив играта е поддржана од 1788 луѓе, а досега се собрани над 129.129долари. Интересот можеби и не е изненадување со оглед на тоа дека играта беше […]

Прочитај повеќе

Денеска започнува кампањата за новата игра од Final Frontier Games, Robin Hood and the Merry Men. На тимот на Final Frontier за оваа игра се приклучи Мартин Пул, кој заедно со Војкан Крстевски, Ивана Крстевска, Маја Матовска и Тони Тошевски ја дизајнираа играта. За изгледот на играта повторно е задолжен Тхе Мичо. Подолу може да погледнете […]

Прочитај повеќе

Друштвената игра Rise to Nobility која собра над 370.000 долари на KickStarter започна со испораката, а започнаа и „unboxing“-видеата. YouTube каналот Gaming with Edo имаше можност да ја распакува делукс верзијата на играта. Погледнете како изгледа финалната верзија на играта!

Прочитај повеќе

Новогодишните и божиќните празници се вистинско време да го поминете со семејството. А кога веќе сте собрани, може да изиграте и некоја друштвена игра. Ги прашавме нашите пријатели од Goblin, Archona Games и Final Frontier Games кои игри би ни ги препорачале за празниците. Еве го нивниот избор: Archona Games: Blood Rage -Тема одлично пресликана […]

Прочитај повеќе

По втората успешна Kickstarter кампања и собрани над 500.000 долари, Final Frontier Games финансиски се еден од најуспешните стартапи. Секако по завршувањето на кампањата моравме да ги прашаме кои се следните нивни планови. Собравте $370.000 на KickStarter… Кои ви беа првите очекувања? И секако, која ви е реакцијата сега? Охрабрени по успехот од лани со […]

Прочитај повеќе

Надополнето @5 мај, 1:20 Заврши најуспешната македонска kickstarter кампања досега. Rise to Nobility на Final Frontier Games привлече 4.611 поддржувачи кои придонесоа со 370.760 долари. Отклучени се и сите проширени во кампањата. Претходниот рекорд од околу 110.000 долари беше за Cavern Tavern.  PnP верзијата на играта ќе биде достапна од јули, а физичката верзија ќе започне […]

Прочитај повеќе

„Ни во најлудите соништа не очекувавме да бидеме потполно финансирани за помалку од еден час“, ова ни го кажаа од Final Frontier Games, по првиот ден на Kickstarter. Еден месец подоцна Rise to Nobility собра над 300.000 долари. Со ова ги надминаа потребните средства за речиси 17 пати. Сите кои сакаат да ги поддржат на […]

Прочитај повеќе