Мобилните апликации се подобар бизнис од снимањето филмови, вели анализата на Хорас Дедиу oд Asymco, којa прави споредба на двете индустрии. Apple на развивачите на апликации во 2014 година им исплатил над 10 милијарди долари, бројка која ја надминува заработката на кино благајните на филмовите од Холувуд. Доколку на оваа бројка се додадат парите од […]

Прочитај повеќе

Повторно декмври, ново пребројување на пиратираните серии и повторно Game of Thrones. Во 2014 година серијата преку BitTorrent е преземена дури 8.1 милиони пати, серијата постави и рекорд по бројот на сидери со 254.114 кои ја споделуваа серијата истовремено, јави Mashable. Зад Game of Thrones на HBO, следат Walking Dead на AMC со 4,8 милиони […]

Прочитај повеќе

Joker е веб сајт кој овозможува да стримате торенти директно, само преку магнет или торент линкот. Наместо да ги симнувате филмовите од пиратските сајтови, и да чекате да се симне филмот, треба само да го пастирате линкот на Joker и филмот ќе започне по 10-тина секунди. По кратко тестирање видовме дека Joker може да стрима […]

Прочитај повеќе

Facebook не е заинтересиран единствено за видеоигри за својата инвестиција во Oculus Rift. Друштвената мрежа ќе се обиде да го искористи целото свое влијание во холивудските студија за да креираат содржини за сетот за виртуелна реалност. Последниве неколку недели претставници на Facebook се среќаваат со продуценти од голем број филмски студија и прегоавараат за содржини […]

Прочитај повеќе

Popcorn Time е едноставен програм кој на нетрпеливите корисници им овозможува гледање на филмови од торент без нивно преземање. Програмот е достапен за Linux, Windows и OS X, а голема предност му е што од пронаоѓањето на филмот до неговото гледање се потребни неколку секунди. Програмот е едноставен за користење, па неговата инсталација корисникот едноставно […]

Прочитај повеќе

Eпската авантура на Питер Џексон, The Hobbit: An Unexpected Journey, е најпиратираниот филм во 2013-та година со над 8,4 милиони симнувања. На второ место е Django Unchained на Квентин Тарантино со 8,1 милиони симнувања, а потоа следат Fast And Furious 6 и Iron Man 3, oбјави Torrent Freak. Листата е соберена од торент сајтовите, но […]

Прочитај повеќе

Џејмс Камерoн, режисерот на некои од најспектакуларните холивудски филмови како Avatar, Titanic и Terminator, вели дека филмските студијата не ја користат 3Д технологијата како што треба бидејќи се повеќе се ослонуваат на ефектите и технологијата за креирање на профит. Поради ова големите студија не ги слушаат режисерите кога се во прашање ефектите кои се додаваат […]

Прочитај повеќе

За многумина од нас новогодишните празници се период во кој сакаме да изгледаме дел од филмовите или телевиските серии кои ги сме ги пропуштиле. За жал во последниве години се помалку гледаме различни содржини на каналите на македонските телевизии, затоа се решивме за овие празници да ви препорачаме една поразлична листа на филмови. Иако квалитетот […]

Прочитај повеќе

Internet Archive, страната која бесплатно и легално овозможува симнување на книги, филмови и музика, го промени начинот на кој ги споделува содржините. Од сега содржините ќе може да се симнуваат и преку торент линкови наместо досегашната пракса „direct download“. Покрај оваа промена архивата ја надополнија и со повеќе култни филмски класици меѓу кои и Night of the […]

Прочитај повеќе

Од денес, 16 јули, е отворен конкурсот за третиот интернационален фестивал на филмови снимени со мобилен телефони, Мобиле Фестивал 2012. Конкурсот трае до 7 ноември, а ден подоцна ќе започне и фестивалот во Скопје под мотото „Секој може“. На фестивалот може да се пријават сите филмови снимени со мобилен телефон. Покрај престижните награди во домашна […]

Прочитај повеќе

Скоро 70 отсто од интернет корисниците ширум светот немаат никаков проблем со пиратеријата. Oколу 22 отсто од сиот глобален интернет сообраќај се користи на пиратска содржина. Шеесет и седум отсто од сите пиратски сајтови се хостирани во Северна Америка и Западна Европа, каде што се и најголемите студија. Неверојатни 98,8 отсто од пренесените податоци преку […]

Прочитај повеќе

Приказната за Fx3x е една од тие успешни приказни на која може само да и се восхитувате. Инспирирани од визуелните ефекти на Terminator 2 во 1991 година, Кристијан Даниловски и Миливоје Ѓорѓевиќ – Мишко стартуваат компанијата за анимација и визуелни ефекти. Дваесет години подоцна, Fx3x зад себе има неверојатни достигнувања – номининација за EMMY за […]

Прочитај повеќе